TÜİK Açıkladı, Müteahhitlerin Yeni Konut Üretim Maliyetleri Yüzde 22 Arttı, Konut Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Haziran 2019 raporu açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan rapora göre inşaat maliyetleri bir yılda yüzde 21 arttı. Peki, konut fiyatları nasıl etkilenecek?

Emlak Haberleri 22.08.2019 - 10:30 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Haziran 2019 raporu açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan rapora göre inşaat maliyetleri bir yılda yüzde 21 arttı. Peki, konut fiyatları nasıl etkilenecek?

TÜİK tarafından inşaat maliyet endeksi verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre inşaat maliyeti Haziran ayında bir önceki aya oranla yüzde 0,79 oranında düşerken yıllık bazda yüzde 21,10 oranında artış gösterdi. Yeni Bina İnşaatı Maliyet Endeksi Yüzde 22 Arttı! Müteahhitler sık sık inşaat maliyetlerinin yükselmesi nedeni ile zam yapacakları açıklamaları TÜİK tarafından açıklanan verilerle de bir kere daha doğrulanmış oldu. TÜİK taraından açıklanan Haziran ayına ait bina inşaat maliyet endeksi bir önceki aya oranla yüzde 0.44 oranında artış gösterirken bir önceki yıla oranla yüzde 21.99 oranında artış gösterdi. Yani mütehhitlerin bir yıllık konut üretim maliyetleri yüzde 21,99 oranında yükselmiş oldu. Aynı dönemde bir önceki aya oranla  malzeme endeksi 0,72 oranında düşerken işçilik endeksi ise 0,17 oranında artış gösterdi. 2018 yılının Haziran ayına oranla ise malzeme endeksi yüzde 20,03 ve işçilik endeksi de yüzde 26,44 oranında artış göstermiş oldu. 

Konut Fiyatları Nasıl Etkilenecek?TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2018 yılının Haziran ayına oranla inşaat maliyet endeksi yüzde 21,99 oranında, işçilik endeksi yüzde 26,44 oranında ve malzeme endeksi de yüzde 20,03 oranında artış göstermiş oldu. Yani konut fiyatları için zam müteahhitlerin dedikleri gibi kaçınılmaz bir hal almaya başladı. Kredi faiz oranlarında yaşanan geri çekilme ile konuta olan talep artarken konut arzının da azalması ile konut fiyatları için zam yakın zamanda gerçekleşecek gibi görünüyor. Müteahhitlerin yapı izin alma sayısı yarı yarıya düşerken yeni konut üretiminin azalması konut stoku için daha hızlı erime anlamına gelirken konut stoku bittiği anda yeni üretilecek olan konutlarda yaşanan maliyet artışı nedeni ile konut fiyatlarına yüzde 20 ile 40 arasında zam yapılması olası görünüyor. İnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZEMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@