TÜİK Açıkladı! Yabancılara Konut Satışı Rekor Kırdı, Araplar Değil, Ruslar Satılık Evleri Kapıştı

Beklenen TÜİK Konut Satış İstatistikleri, Nisan 2022 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Türkiye genelinde yabancıya konut satışı rekor kırarken bu sefer Araplar değil Ruslar rekor kırdı.

Emlak Haberleri 17.05.2022 - 10:38 17.05.2022 - 12:39 Gülcan Özer

Hem satılık hem de kiralık ev fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken yaşanan yükselişin sorumlusu olarak mülteci göçü ve yabancılara yapılan konut satışları gösterilmişti. Uzun süredir kamuoyunda yaşanan tartışmalar ve oluşan büyük tepki üzerine yabancıya konut satışında hükümet yeniden düzenlemeye gitmiş ve vatandaşlık almak isteyen kişiler için uygulanan parasal sınır 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmişti. 

20 Şubat 2022 tarihinde Rus ordusunun Ukrayna topraklarına girmesi ile savaş resmen başlarken ülkelerinde yaşanan savaştan kaçan Ruslar ve Ukrayna vatandaşları adeta Antalya'ya çıkarma yapmıştı. Antalya'da satılık ve kiralık ev fiyatları artan talebin etkisi ile rekor seviyelere ulaşırken zam yağmuru sonrasında pek çok sitede "yabancılara satılık, kiralık" ilanları verilmesi tepki çekmişti. 

YABANCILARA KONUT SATIŞI RAKAMLARI NİSAN 2022! RUSYA - UKRAYNA SAVAŞI EMLAK PİYASASINI NASIL ETKİLER?

Rusya ile Ukrayna arasında 20 Şubat tarihinde patlak veren savaşın ardından ülkelerinde yaşanan karmaşadan kurtulmak isteyen kişiler gözde tatil beldesi olan Antalya'ya çıkarma yapmıştı. Yaşanan savaş Türkiye'de de konut fiyatlarını etkilerken Nisan ayında yabancılara yapılan konut sayısı rakamlarına da yansıdı. 

TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre yabancılara yapılan konut satışları Nisan ayında 2021 senesinin aynı ayına oranla yüzde 58,1 artarak 6 bin 447 adet olarak gerçekleşti. Nisan ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,8 olarak açıklandı. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 564 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla bin 970 konut satışı ile Antalya, 333 konut satışı ile Ankara izledi.

yabancı konut satış verileri

TÜRKİYE'DEN EN ÇOK KONUT ALAN YABANCILAR KİMLER, HANGİ ÜLKE VATANDAŞLARI?

Yabancılara yapılan konut satışı rakamlarında bir ilk yaşandı ve uzun bir süre sonra Ruslar birinci sırada yer aldı. Ülkelerinde yaşanan karışıklıktan kaçan Rus vatandaşları Nisan ayında Türkiye'den 1.150 adet konut alarak en çok konut alan yabancı ülke vatandaşı oldular. 

yabancya konut satışı

Rusları genelde ilk sırada görmeye alıştığımız İran vatandaşları 905 adet konut alımı ile takip ederken Irak vatandaşları ise 714 konut satışı ile 3. sırada yer aldı. 311 Kazakistan vatandaşı Türkiye'den ev satın alırken ülkemizden ev alan Ukrayna vatandaşlarının sayısı ise 263 olarak açıklandı. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@