TÜİK Aralık Ayı Enflasyon TEFE TÜFE ÜFE Kira Artış Oranları Ne Zaman Hangi Gün Yüzde Kaç Açıklanacak?

2021 yılının son enflasyon verileri TÜİK tarafından ilan edilecek. TÜİK TEFE TÜFE oranları ile kira artış oranı, memur emekli zam oranları belirlenecek. Peki rakamlar ne zaman yüzde kaç açıklanacak?

TÜİK Aralık Ayı Enflasyon TEFE TÜFE ÜFE Kira Artış Oranları Ne Zaman Hangi Gün Yüzde Kaç Açıklanacak?

Ekonomi gündeminin temel konu başlığı aralık ayı enflasyon oranları. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak olan veriler birçok ödemenin yeni tutarlarını belirleyecek olup dolar kurunun yönünü de tayin edecek. Piyasaların merakla beklediği rakamlar ve enflasyon oranlarına dair son beklenti anketi sonuçları ise şöyle.

2021 ARALIK DÖNEMİ ENFLASYON ORANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Öncelikle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ayın üçüncü gününde resmi tatiller dışında enflasyon verilerini kamuoyu ile paylaşır. Aralık 2021 dönemi enflasyon verileri de aynı planlama kapsamında 3 Ocak Pazartesi günü açıklanacak. Kurum Pazartesi günü sabah saat 10.00 itibariyle enflasyon oranlarını resmi sitesinden kamuoyu ile paylaşacak.

ENFLASYON VERİLERİ İLE HANGİ ÖDEMELER BELLİ OLACAK?

Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla yeni yılda yapılacak ödemelerde şekillenecek. Aralık ayı enflasyon oranlarının belli olması, 2021 yılının 12 aylık ve son 6 aylık enflasyon oranlarının belli olması anlamına geliyor.

* Memur maaşlarına yapılacak olan 6 aylık enflasyon farkı zammı belli olacak.

* SGK Bağkur emeklilerinin enflasyon maaş zam oranları belli olacak.

* 12 aylık TÜFE oranları ile kira artış oranları belli olacak.

* Memur maaşlarının belli olmasıyla birçok devlet desteği belli olacak. Evde bakım parası gibi memur maaşlarına endeksli ödemelerin zam oranları açıklanmış olacak.

ENFLASYON ORANLARI YÜZDE KAÇ ÇIKACAK?

Aralık ayında oluşan köpük dolar hareketleri marketler başta olmak üzere birçok alanda ciddi fiyat artışlarına neden olmuştu. Bu fiyat artışlarıyla birlikte enflasyon oranlarının çok ciddi seviyelere ulaşabileceği tahmin ediliyor.

AA tarafından gerçekleştirilen ve 21 ekonomistin katıldığı beklenti anketinde enflasyon oranlarının yüzde 8.5 oranında olacağı tahmin edildi. Eğer AA beklenti anketi doğru çıkarsa son 6 aylık enflasyon oranları yüzde 19 bandında olacak. 12 aylık enflasyon oranları ise yüzde 30 bandına çıkmış olacak.

SONRAKİ HABER