TÜİK Ev Kiralarında Enflasyon Ölçümünü Nasıl Yapıyor? Konut Kiralarının Enflasyonu Ölçülürken Hangi Veriler Kullanılıyor

TÜİK ev kiralarında enflasyonu nasıl ölçüyor? TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer ev kiralarında enflasyonun nasıl tespit edildiğini açıkladı.

Emlak Haberleri 25.01.2022 - 01:38 25.01.2022 - 01:38 Engin Uzunoğlu

Türkiye İstatistik kurumu (TÜİK) tarafından yapılan enflasyon ölçümlerinin doğruyu yansıtmadığına dair eleştiriler son dönemlerde yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. Bu eleştirilere yanıtı TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer yanıt verdi. TÜİK'in bilgilerinin sahadan alınan bilgiler olduğunu söyleyen Sait Erdal Dinçer, ev kiralarında enflasyonun nasıl ölçüldüğüne dair de detaylı bilgiler verdi.

TÜİK EV KİRALARINDA ENFLASYON ÖLÇÜMLERİNİ NASIL YAPIYOR

TÜİK'in gelişmiş bir sistem içerisinde ev kiralarının enflasyonunu ölçtüğünü söyleyen Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer, "Sistemin çalışmasına dair biraz bilgi vermem gerekiyor. TÜİK tarafından bazı konutlar seçilerek bunların kira fiyatları takip ediliyor. Bu bu seçimi yapar yapmaz kiracıyı takip etmeye başlıyoruz. Bizim işimiz kiranın fiyatının düzeyini ölçmek değildir. Biz TÜİK olarak fiyat değişimlerini ölçüyoruz. Biz konutu seçtiğimizde genelde bu konutlarda stok kiracıları oturuyor. Eğer aynı kiracı evde oturmaya devam ediyorsa zaten fiyat artışı 12 aylık TÜFE oranı kadar olabiliyor." dedi.

KİRACILARI 3 AYDA BİR ARAYARAK BİLGİ ALIYORUZ

Kiracı değişiminin olması durumunda uygulanan sistemi de açıklayan Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer, "Bizim takip ettiğimiz bir evde kiracı eğer çıkmışsa ve yerine yeni kiracı gelmişse fiyat değişimi oluyor. Biz kiracıların kira kontratlarını da takip ediyoruz. Ayrıca aynı kiracıyı da üç ayda bir arayarak bilgi alıyoruz. Bizim kira enflasyonunu ölçerken kullandığımız verilerin tamamı birebir sahadan alınan rakamlardan oluşuyor. Kendileri enflasyon rakamlarını ölçenler ise kirayı internet sitelerindeki kiralık ev ilanlarından alıyorlar ve yanılgı payları da yüksek oluyor. Bizim sistemimiz kirayı direkt olarak kiracıdan öğreniyor." ifadelerini kullandı.

TÜİK'in sistemi ile alakalı olarak konuşan Prof. Dr. Sait Erdar Dinçer, "Ev kiraları için belirlediğimiz enflasyon oranları için kullandığımız veriler tamamen sahadan ediniliyor. TÜİK'in bu verilerle oynama imkanı mümkün değil. Bu ay bu verilerle oynamış olsak gelecek ay ne yapacağız? Fiyat artışlarını gizlemenin imkanı sistemsel olarak yok." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@