TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Raporunu Açıkladı! Konut Fiyatlarına Zam Var Mı, Ev Fiyatları Ne Olur?

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Haziran 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre konut fiyatları ne olur, ev fiyatlarına zam var mı, ne zaman düşer?

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Raporunu Açıkladı! Konut Fiyatlarına Zam Var Mı, Ev Fiyatları Ne Olur?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK inşaat sektörü tarafından merakla beklenen TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi, Haziran 2021 raporunu yayımladı. Yayımlanan rapor ile inşaat sektörünün uzun süredir şikayetçi olduğu inşaat maliyetlerindeki artış bir kere daha gözler önüne serildi.

İnşaat maliyet endeksi Haziran ayında yıllık bazda yüzde 42,48 oranında artış gösterirken bir önceki aya oranla ise yüzde 2,89 oranında artış gösterdi. İnşaat maliyetlerinde yaşanan artış Haziran ayında da hız kesmeden devam etti.

TÜİK İNŞAAT MALİYET ENDEKSİ HAZİRAN 2021 RAPORU YAYIMLANDI!

Açıklanan rapora göre inşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya oranla yüzde 2,89, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 42,48 oranında artış gösterdi. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 4,23 arttı; işçilik endeksi yüzde 0,40 azaldı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 53,70 oranında, işçilik endeksi ise yüzde 19,88 arttı.

inşaat-maliyet-endeksi

BİNA İNŞAATI MALİYETİ YÜZDE 43 YÜKSELDİ!

Konut fiyatları için bir süredir zam tartışmaları devam ederken TÜİK tarafından açıklanan bina inşaatı maliyet endeksi yıllık yüzde 42,49 oranında yükseliş gösterdi. Bina inşaatı maliyeti endeksinin aylık yükselişi ise yüzde 2,85 olarak açıklandı.

Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 4,15 oranında artış gösterirken işçilik endeksi yüzde 0,29 azaldı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 53,90, işçilik endeksi yüzde 20,08 oranında arttı.

bina-maliyet-endeksi

EV FİYATLARI NE OLUR, KONUT FİYATLARINA ZAM VAR MI?

Malzeme endeksinde yaşanan yükseliş yıllık yüzde 53,90 olarak açıklanırken işçilik endeksi de yüzde 20 oranında yükseldi. Yaşanan rekor yükselişler müteahhitlerin zam açıklamalarını destekler yönde gelişirken konut fiyatları için yeni zam beklentisi devam ediyor. Sektör temsilcileri tarafından daha önce yapılan açıklamalarda konut fiyatlarına 2021 yıl sonuna kadar kademeli olarak yüzde 40 oranında zam geleceği belirtilmişti.

Pek çok şantiyede konut üretiminin durdurulması, yeni projelere ara verilmesi ve lansman tanıtımlarını dahi rafa kaldırılması ile yeni konut üretimi dibe vurmuş, kentsel dönüşüm ile oluşan talebin konut kıtlığına neden olduğu belirtilmişti.