TÜİK Kasım 2018 Enflasyon Açıklandı, Aralık 2018 TEFE TÜFE ÜFE Kira Artışı Zam Oranları Kaç Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Kasım 2018 enflasyon rakamları TEFE TÜFE oranları açıklandı. Peki, açıklanan rakamlara göre Aralık 2018 kira artışı zam oranı kaç oldu, kiralar ne kadar zamlandı?

TÜİK Kasım 2018 Enflasyon Açıklandı, Aralık 2018 TEFE TÜFE ÜFE Kira Artışı Zam Oranları Kaç Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Kasım 2018 enflasyon rakamları TEFE TÜFE oranları açıklandı. Peki, açıklanan rakamlara göre Aralık 2018 kira artışı zam oranı kaç oldu, kiralar ne kadar zamlandı?

Kasım ayı itibari ile konut kira sözleşmesi dolan ve kira sözleşmesi üzerinde kira zam oranı hakkında herhangi bir madde bulunmayan kiracılara ev sahipleri TÜİK Kasım 2018 enflasyon rakamları içerisinde yer alan 12 aylık ÜFE ortalaması üzerinden zam yapacak.2018 Aralık Kira Zam Oranı ÜFE Üzerinden Mi, TÜFE Üzerinden Mi Hesaplanacak?Ne yazık ki kira artış oranı TÜFE üzerinden değil ÜFE üzerinden hesaplanacak. AK Parti tarafından verilen kira zam oranı TÜFE üzerinden hesaplanmasını sağlayacak olan kanun teklifi hala meclis çatısı altında görüşülmeye devam ediliyor.Yani kanun teklifi hala yasalaşmadığı için kira artış oranı ÜFE üzerinden hesaplanacak. Kanun değişikliği hala yapılmadığı için Borçlar Kanunu kapsamında yer alan "kira artış oranı TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık ÜFE ortalaması üzerinden hesaplanır" maddesi uygulanmaya devam edilecek.Ev Sahibi Kiraya En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilir?TÜİK tarafından açıklanan rakamlar arasında yer alan 12 aylık ÜFE ortalaması ev sahiplerinin kiraya en fazla zam yapabileceği oranlar olarak kabul edilmektedir. Yani açıklanan oran direkt olarak kira artış oranı değil, ev sahiplerinin yapabileceği en yüksek zam oranıdır.Ev sahibi ile kiracı arasında kira zam oranı şu şekilde belirlenir;
  • Ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesi maddeleri içerisinde kira zam oranı hakkında bir madde bulunuyorsa, yani yıllık kira artış oranı hakkında kira sözleşmesi içerisine bir madde eklendiyse bu durumda belirlenen oran yıllık kira artış oranı olarak uygulanır.

  • Kira sözleşmesi ile böyle bir oran belirlenmediyse bu durumda TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan ÜFE rakamları içerisindeki 12 aylık ÜFE ortalaması en yüksek kira artış oranı olarak uygulanır.

  • Yani ev sahibi ile kiracı arasında mutabakat sağlanmaya çalışılır ve bu mutabakat üzerinden zam yapılır. Örneğin Kasım ayı kira artış oranı yüzde 23,73 olarak açıklanmıştı. Ev sahibi ile kiracı bu oranı aşmayacak şekilde mutabakata vararak kira zam oranı belirlemelidir. Ev sahibini yasal olarak yüzde 23,73 oranında zam yapma hakkı bulunmaktadır.

  • Şu anda mecliste görüşülmeye devam eden kanun teklifinin yasalaşması ile beraber kira artış oranı ÜFE üzerinden değil TÜFE üzerinden hesaplanacak. Yani 12 aylık TÜFE oranları üzerinden kira artış oranı hesaplanacak ki bu da kiracıların cebinden 1 aylık kira parasının daha az çıkacağı anlamına geliyor.Aralık 2018 ÜFE Kira Artışı Zam OranıTürkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan oranlara göre Türkiye'de Kasım 2018 döneminde 12 aylık ÜFE oranı %25,52 oldu. Açıklanan bu rakama göre ev sahipleri kiracılarına bu ay en fazla %25,52 oranında zam yapacaklar. Yeni zam oranına göre Aralık ayı kira zam oranı hesaplaması şu şekilde yapılacak:Konut Kirası: 1.000 LiraTÜİK ÜFE Aralık 2018 Kira Artış Oranı: % 25,52Aralık Ayı Kira Artış Oranı Tutarı: 255,20 LiraAralık 2018 Kira Artış Oranı Dahil Yeni Zamlı Kira Tutarı: 1.255,20 LiraTÜİK Kasım 2018 Enflasyon Açıklandı, Aralık 2018 TEFE TÜFE ÜFE Kira Artışı Zam Oranları Kaç Oldu? - Resim 1Aralık 2018 TÜFE Kira Artışı Zam OranıTürkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan oranlara göre Türkiye'de Kasım 2018 döneminde 12 aylık TÜFE oranı 15,63 oldu. Açıklanan bu rakama göre ev sahipleri kiracılarına bu ay en fazla % 15,63 oranında zam yapacaklar. Yeni zam oranına göre Aralık ayı kira zam oranı hesaplaması şu şekilde yapılacak:Konut Kirası: 1.000 LiraTÜİK TÜFE Aralık 2018 Kira Artış Oranı: % 15,63Aralık Ayı Kira Artış Oranı Tutarı: 156,30 LiraAralık 2018 Kira Artış Oranı Dahil Yeni Zamlı Kira Tutarı: 1.156,30 LiraAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"