TÜİK Konut Satış İstatistikleri Temmuz 2021 Açıklandı! Ev Satışları Ne Durumda?

TÜİK merakla beklenen Temmuz ayı konut satış rakamları raporu yayımlandı. Konut satışlarında son durum ne, ev satışları düştü mü, ne olur, beklenti ne?

TÜİK Konut Satış İstatistikleri Temmuz 2021 Açıklandı! Ev Satışları Ne Durumda?

Türkiye İstastik Kurumu TÜİK konut satış istatistikleri Temmuz 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre yükselen konut kredisi faiz oranları, ev fiyatları ve ekonomik dalgalanmanın ardından konut satış rakamlarında son durum da belli oldu.

İnşaat, gayrimenkul ve konut sektöründe gidişatı göstermesi nedeni ile sektörün yakından takip ettiği en önemli veri olarak gösterilen konut satış istatistikleri raporu Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından yayımlandı.

TÜİK AÇIKLADI: TEMMUZ AYINDA KAÇ KONUT SATILDI?

Türkiye genelinde konut satışları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53 oranında azaldı ve 107 bin 785 adet olarak gerçekleşti. Konut satışlarında İstanbul 18 bin 884 konut satışı ve yüzde 17,5 ile Temmuz ayında en çok konut satışı yapılan il oldu.

Satış sayılarına göre İstanbul'u 10 bin 605 konut satışı ve yüzde 9,8 pay ile Ankara, 5 bin 782 konut satışı ve yüzde 5,4 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 20 konut ile Ardahan, 28 konut ile Hakkari ve 66 konut ile Bayburt olarak kayıtlara geçti.

tüik-konut-satış-rakamları

FAİZLER YÜKSELDİ İPOTEKLİ KONUT SATIŞ RAKAMLARI ÇAKILDI!

Konut kredisi faiz oranları giderek yükselmeye devam ederken yaşanan yükseliş ipotekli konut satış rakamlarını düşürdü. Türkiye genelinde Temmuz ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre 84,3 oranında düştü ve 20 bin 553 adet olarak gerçekleşti.

Yaşanan bu düşüşün ardından ipotekli konut satış rakamlarının toplam konut satışları içindeki payı yüzde 19,1 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 4 bin 365 konut satışı ve yüzde 21,2 pay ile ilk sırada yer aldı. İpotekli konut satışının en az olduğu il ise sadece 1 konutun satıldığı Hakkari oldu.

Sıfır konut satış rakamları Temmuz ayında yüzde 51,9 oranında azalarak 32 bin 672 adet olarak gerçekleşirken sıfır konut satış rakamlarında ise yaşanan düşüş yüzde 53,5 olarak kayıtlara geçti. Yaşanan düşüş ardından Temmuz ayında Türkiye genelinde satılan ikini el konut rakamı 75 bin 113 adet olarak TÜİK Temmuz ayı konut satış istatistikleri raporunda yerini aldı.