TÜİK Konut Satışı İstatistiklerini Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre yabancılara yapılan konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre artış gösterdi.

EMLAK HABERLERİ 14.07.2017 - 06:38 15.07.2021 - 00:22 Emlak 365

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre yabancılara yapılan konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) sunmuş olduğu rakamsal verilere göre; Nisan ayına kadar 114 bin 446 adet 468 konut satışı gerçekleşti.

Türkiye genelinde konut satışında artış yaşanarak yüzde 10.8 artarak 51 bin 988 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında da artış yaşandı. Yabancılara yapılan konut satışı yüzde 2,7 artarak bin 624 oldu.

Nisan 2017’de yabancılara yapılan konut satışında ilk sırayı İstanbul aldı. İstanbul'dan sonra Antalya ve Bursa yer alıyor. Irak vatandaşları nisan ayında Türkiye'den 245 konut satın aldı. Iraktan sonra Arabistan, Kuveyt, Rusya ve Afganistan yer alıyor.

Nisan 2017 Konut Satışları

İstanbul'da 571, Antalya'da 385, Bursa'da 109 konut satışı gerçekleşti.

Irak 245, Suudi Arabistan 185, Kuveyt 169, Rusya 99, Afganistan 81 konut satın aldı.

Yabancılara konut satışının nisan ayında başlaması ile KDV istisnası ve iadesi uygulaması ve gayrimenkul sertifikası yoluyla konut satışı gibi uygulamaların piyasayı canlandırdığını belirtildi.

Yabancılara Konut Satışı Arttı

2016 yılında yabancılara yapılan konut sayısının 18 bine yakın olduğunu dile getiren FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul, yabancılara yapılan konut satışının yeni yapılan düzenlemeler sayesinde artış gösterdiğini ifade ederek:

"Yabancıya konut satışı, yeni düzenlemeler sayesinde biraz arttı. TÜİK verilerine baktığımız zaman yabancıya satışta Türkiye’den konut alan ülke vatandaşlarının da çeşitlendiğini gözlemliyoruz. Daha önce Avrupa’dan ya da Batı’dan daha çok alım varken şimdi Ortadoğu’dan da alım var.

Nisan verilerine bakıldığı zaman, geliştirilen ilişkiler ile Rus vatandaşlarının Türkiye’ye tekrar ilgisinin artması da olumlu bir gelişme. Öte yandan 2012 yılından önce Türkiye’de yabancıların konut satın alması ile ilgili geçerli olan mütekabiliyet şartı 2012 yılında kaldırıldı.

Bakanlar Kurulunun belirlediği ülke vatandaşlarından birinin vatandaşı olmak ve diğer kanuni sınırlamalara uymak kaydıyla yabancılara satışın önü açıldı. O gün bu gündür aslında yabancıya satışta yukarıya doğru çok iyi bir ivme vardı. Ben bundan sonra da bu ivmenin devam edeceği öngörüsündeyim. Kısa vadede olmasa bile orta-uzun vadede çevre coğrafyada da güvenliğin sağlanmasıyla Türkiye’ye ilginin tekrar artacağını düşünüyorum” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@