TÜİK Rekor Enflasyon Rakamları Sonrası! Dolar Euro Altın Fiyatlarında Beklenmedik Sürpriz Tepki

Merakla beklenen enflasyon verileri TÜİK tarafından açıklandı. Aralık 2021 döneminde oluşan rekor enflasyon seviyesi sonrası dolar kuru ilk tepkisini verdi. İşte dolar kurunda oluşan değişimler..

Finans 03.01.2022 - 10:33 03.01.2022 - 10:42 Mustafa Karagöz

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık 2021 dönemi enflasyon verilerini açıkladı. Saat 10.00 itibariyle açıklanan veriler sonrası ise tüm gözler dolar kuruna çevrildi. Rekor seviyede açıklanan ve yıllık enflasyonu yukarı taşıyan veriler sonrasında ise dolar kuruda çok sert tepki göstermedi. 

TÜİK enflasyon verilerine dair açıklamasında " TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre ,58, bir önceki yılın aralık ayına göre %36,08, bir önceki yılın aynı ayına göre %36,08 ve on iki aylık ortalamalara göre ,60 artış gerçekleşti. " bilgilerini verdi. 

ENFLASYON SONRASI DOLAR KURUNDA BEKLENMEDİK TEPKİ

Enflasyon verilerinin açıklanmasından önce dolar kuru sabah saatlerine 13.50 TL bandından giriş yapmıştı. Enflasyon beklentisi dolar kurunun yükselmesine neden olmuş ve dolar karar öncesinde 13.75 TL ile 13.80 TL seviyelerini görmüştü. 

TÜİK Verileri Sonrası Dolar - Euro

* Enflasyon kararının açıklanmasının ardından ise dolar kuru ilk tepkisi 13.54 TL seviyesine inerek verdi. 

* Daha sonra yükselen dolar kuru TL 13.61 seviyesini gördü.

* Enflasyon verileri sonrasında ise dolar kuru 13.60 TL bandından işlem görmeye devam ediyor. Euro ise son hareketler sonrası 15.41 TL'den alıcı bulunuyor. 

DOLAR 3 OCAK

ENFLASYON SONRASI ALTIN FİYATLARI DÜŞTÜ

Enflasyon verilerinin ardından altın fiyatları da indi. Dolar kuruna bağlı olarak hareket eden gram altın ve çeyrek altın günün açılış rakamlarının altına indi.  

Gram altın gece saatlerinde 780 TL bandında bulunurken yeni gün öncesinde yeniden yükseldi. Enflasyon verileri öncesinde oluşan beklenti nedeniyle gram altın 807 TL seviyelerine kadar tırmandı. Çeyrek altın fiyatları da enflasyon beklentileri öncesinde 1341 TL bandına kadar yükseldi. Enflasyon verileri öncesinde test edilen bu rakamların ardından ise rakamlar daha da altına taşındı. 

ALTIN 3 OCAK

TÜİK Verileri Sonrası Altın Fiyatları

TÜİK tarafından ilan edilen verilerin ardından gram altın ve çeyrek altın fiyatları da dolar bazlı sert yükselmeler gösterdiler. 

Gram altın TÜİK enflasyon verileri sonrasında 810 TL'den, 800 TL'ye indir.

Çeyrek altın ise rekor enflasyon sonrasında 1341 TL bandından 1321 TL'ye düştü.

KABİNE TOPLANTISINDA ELE ALINACAK

Dolar kuruna bağlı değişimler gün içerisinde gerçekleştirilecek kabine toplantısında da ele alınacak. Memur ve emekli maaş zammı ile birlikte döviz kuru Dolar TL değişimi kabinede görüşülecek temel iki konudan birisi olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine sonrası konuşmasında  dolar kuruna dair açıklamalarda bulunması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@