TÜİK Resmi Rakamı Açıkladı: Türkiye Genelinde Nisan Ayında 133 bin 58 Konut Satıldı

TÜİK Konut Satış İstatistikleri Nisan 2022 raporu yayımlandı. Konut fiyatlarında yaşanan sert yükseliş nedeni ile Nisan ayında açıklanacak olan veriler sektör tarafından merakla bekleniyordu.

Emlak Haberleri 17.05.2022 - 10:05 17.05.2022 - 10:07 Gülcan Özer

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen konut satış rakamlarını duyurdu. Resmi konut satış rakamları emlak ve gayrimenkul sektörü tarafından merakla bekleniyordu. Özellikle de yükselen konut fiyatları nedeni ile konut satış rakamlarının nasıl etkileneceği ve talepte bir düşüş olup olmayacağı yönündeki soru işaretleri açıklanan rakamlarla yanıt bulmuş oldu. 

Son dönemde yükselen konut fiyatları nedeni ile alt gelir grubu ve orta gelir grubu vatandaşlar için ev sahibi olmak imkansız hale gelmiş, 1 milyon lirayı aşan ortalama konut fiyatları nedeni ile vatandaş sadece TOKİ ve KİPTAŞ gibi kurumların ürettiği sosyal konut projelerine yönelmişti. Süreçte yabancılara konut satışı rakamları tartışma yaratmış, konut fiyatlarını yabancıların yükselttiği iddiaları kamuoyunu uzun süre meşgul etmişti. 

NİSAN AYINDA KONUT SATIŞ RAKAMLARI YÜZDE 38.8 ARTTI! 

Açıklanan konut satış rakamlarına göre Türkiye genelinde konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,8 artarak 133 bin 58 oldu. Konut satışlarında İstanbul, 26 bin 330 konut satışı ve yüzde 19,8 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 12 bin 195 konut satışı ve yüzde 9,2 pay ile Ankara, 8 bin 459 konut satışı ve yüzde 6,4 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 25'er konut ile Ardahan ve Hakkari, 47 konut ile Bayburt oldu.

tüik konut verileri

YILIN İLK 4 AYINDA KONUT SATIŞ RAKAMLARINDA SON DURUM NE?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde Ocak ve Nisan ayları arasında toplam 453 bin 121 adet konut satışı yapılırken bir önceki senenin aynı dönemine oranla konut satışı yüzde 26,2 oranında artış gösterdi. 

konut satışları ocak nisan dönemiYABANCIYA KONUT SATIŞI PATLADI, RUSLAR IRAKLILARA FARK ATTI! 

Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş sonrasında Rusların Türkiye'ye olan talebi artarken yaşanan bu artış konut satış rakamlarına da yansıdı. Türkiye genelinde Nisan ayında yabancılara konut satışı yüzde 58,1 oranında artış gösterdi. 

yabancya konut satışı

Yabancılara yapılan konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %58,1 artarak 6 bin 447 oldu. Nisan ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %4,8 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 564 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla bin 970 konut satışı ile Antalya, 333 konut satışı ile Ankara izledi.

Türkiye'den en çok konut alan yabancılar ise Rusya vatandaşları oldu. Süreçte Ruslar Türkiye'den 1152 adet konut satın aldı. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@