TÜİK Şubat Ayı Reel Kesim Güven Endeksi Raporu Yayımlandı, İnşaat Sektörü Güven Kaybı Yaşadı!

Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri, Şubat 2022 raporu yayımlandı. İnşaat sektörü güven endeksi Şubat ayında yaşanan gelişmelere paralel olarak düştü.

Emlak Haberleri 22.02.2022 - 10:21 22.02.2022 - 10:21 Gülcan Özer

Ekonomide yaşanan dalgalanmadan en fazla etkilenen sektörlerin başında yer alan inşaat sektörü, Şubat ayında yaşanan gelişmelerden sonra güven endeksinde kayıp yaşadı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri, Şubat 2022 raporu verilerine göre inşaat sektörü güven endeksi Şubat ayında düştü. 

Müteahhitlerin uzun süredir talep ettikleri fiyat farkı kararnamesi ve tasfiye kararnamesi için beklenen düzenlemelerin yapılmaması, demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere inşaat maliyet endeksinde yaşanan yükseliş nedeni ile inşaat sektörü bir süredir kriz uyarısı yapıyordu. İMKON başta olmak üzere pek çok sektör temsilcisi tarafından yapılan açıklamalarda ilave tedbirlerin alınması talep edilmişti. 

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ ŞUBAT 2022 DÜŞTÜ! 

TÜİK tarafından yayımlanan son rapora göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Şubat ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 1,2, perakende ticaret sektöründe yüzde 3,8 ve inşaat sektöründe yüzde 3,3 oranında düşüş gösterdi. İnşaat sektörü yaşadığı yüzde 3,3 oranında ki kayı ile perakende ticaret sektörünün ardından en çok güven kaybı yaşayan 2. sektör oldu. 

inşaat sektörü güven endeksi-2

Açıklanan rapora göre inşaat sektörü güven endeksi verileri içerisinde alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi Şubat ayında yüzde 77,8 seviyesine gerilerken gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi ise 87,5 oldu. İnşaat sektörü güven endeksi ise Ocak ayında gördüğü yüzde 85,5 seviyesinden yüzde 3,3 oranında kayıp yaşayarak 82,7 seviyesine düşmüş oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@