TÜİK TEFE TÜFE Eylül Ayı Enflasyonu ve Ekim 2021 Kira Artış Oranı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak?

Eylül enflasyon beklentisi 2021 açıklandı! Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında daha da önem kazanan TÜİK Eylül ayı enflasyonu ve Ekim ayı kira artışı zam oranı ne zaman?

Emlak Haberleri 28.09.2021 - 10:00 28.09.2021 - 10:02 Gülcan Özer

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK TEFE TÜFE Eylül ayı enflasyon rakamları için geri sayım başladı. Merkez Bankası tarafından yapılan sürpriz faiz indirimi hamlesi sonrasında daha da kritik bir hale gelen enflasyon oranı aynı zamanda dolar kuru, altın fiyatları ve kira artış oranı için yön belirleyici olarak kullanılacak. 

Enflasyon rakamlarında yükselişin devam edip etmeyeceği merak konusu olurken kış öncesi açıklanan son enflasyon verisi aynı zamanda kiracılar ve ev sahipleri tarafından da bekleniyordu. Peki, enflasyon ne zaman, saat kaçta açıklanacak, Eylül ayı enflasyon beklentisi 2021 kaç?

TÜİK TEFE TÜFE EYLÜL 2021 ENFLASYON RAKAMI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Ağustos ayında tüm beklentilere rağmen rekor yükselişini sürdüren Enflasyon Rakamları için gözler Eylül ayı verisine çevrildi. Eylül ayı enflasyon raporu ile merak edilen rakamlar 4 Ekim 2021 tarihinde açıklanacak. 4 Ekim Pazartesi günü saat 10:00 itibari ile söz konusu rapor yayımlanacak.

EKİM AYINDA KİRALARA KAÇ TL ZAM GELECEK?

Açıklanacak olan enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması aynı zamanda ev sahiplerinin kiracılar için uygulayabileceği maksimum kira artış oranı sınırı olarak kullanılacak. Milyonlarca kiracı ve ev sahibi tarafından merakla beklenen enflasyon rakamları bu nedenle büyük önem taşıyor, 

Ev sahipleri kiracılarına en fazla bu oran kadar zam yapabilecek. TÜFE'nin üzerinde zam yapılması resmi olarak yasaklanırken 12 aylık TÜFE ortalaması altında zam yapılması ise ev sahibi ve kiracının arasındaki anlaşmaya bağlı olarak serbest bırakılmış durumda.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@