TÜİK TEFE TÜFE Kasım 2021 Enflasyonu ve Aralık Ayı Kira Artışı Zam Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

TÜİK enflasyon rakamları için geri sayım başladı. Kasım ayı enflasyon beklentisi 2021 rakamları ilan edildi. Peki, TÜİK Kasım ayı enflasyon oranları ne zaman açıklanacak, Aralık 2021 kira artış oranı?

Emlak Haberleri 18.11.2021 - 07:26 18.11.2021 - 07:45 Gülcan Özer

Koronavirüs salgınının dünya ekonomisi üzerinde yarattığı olumsuz etkiler ne yazık ki her geçen gün biraz daha ağırlaşmaya devam ederken Türkiye'de yaşanan olumsuzluklardan etkileniyor. Yükselen enflasyon rakamları zam yağmuruna dönüşürken dolar ve altın fiyatlarında da sert yükselişler yaşanıyor. 

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren enflasyon rakamları da bu ekonomik gidişat içerisinde en önemli konular arasında bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından hesaplanan enflasyon rakamları için geri sayım başladı. Peki, TÜİK TEFE TÜFE Kasım ayı enflasyonu ve Aralık 2021 resmi kira artış oranı zam tutarı ne zaman, hangi tarihte belli olur, saat kaçta açıklanacak?

KASIM ENFLASYONU AÇIKLANDI MI, NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Hayır, TÜİK TEFE TÜFE Kasım 2021 enflasyon raporu henüz yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından enflasyon rakamları her ay takip eden bir sonraki ayın ilk haftası içerisinde ilan edilmektedir. Kasım ayında açıklanan enflasyon raporu bu nedenle pek çok kişi tarafından Kasım enflasyonu olarak anılsa da aslında bu rakam Ekim ayının enflasyon verisidir. 

Kasım 2021 enflasyon oranı ise 3 Aralık 2021 Cuma günü ilan edilecek olup Aralık ayının ilk haftası içerisinde açıklanan bu rakamda Aralık ayının değil Kasım ayının enflasyon raporudur. 

enflasyon rakamları

ARALIK KİRA ARTIŞ ORANI 2021 NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANIR?

TÜİK TEFE TÜFE Aralık 2021 kira artış oranı resmi yasal zam sınırı TÜİK tarafından ilan edilecek olan Kasım ayı enflasyonu rakamı içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması olarak kullanılacaktır. Söz konusu rakam 3 Aralık 2021 tarihinde TÜİK'in resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek olup emlak365.com sitemiz tarafından da takipçilerimize anlık olarak iletilecektir. 

Hatırlanacağı üzere enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı kanun değişikliğine giderek resmi kira artışı zam oranı yasal sınırı olarak kullanılan rakamı 12 aylık ÜFE ortalaması yerine TÜFE ortalaması olarak düzenlemiş, bu da kiracıların sırtındaki enflasyon yükünün hafiflemesini sağlamıştı. Süreçte açıklanacak olan Kasım ayı enflasyon oranı rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması 2021 Aralık ayı kira artış oranı olarak kullanılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@