TÜİK ve Merkez Bankası Maaşlara Zam Müjdesi Verdi! Emekli ve Memur Maaş Zammı Enflasyon Farkı Tahmini Hesaplama 2022

Enflasyon rakamları rekor üzerine rekor kırmaya devam ederken emekli ve memur maaşı Temmuz zammı 2022 için enflasyon farkı oluştu. Enflasyon farkı Temmuz 2022 hesaplama tahmini ile maaşlar kaç TL olur

Finans 28.04.2022 - 08:05 28.04.2022 - 08:10 Gülcan Özer

Küresel piyasalarda yaşanan enflasyon fırtınası Türkiye'yi de etkisi altına alırken TÜİK ve Merkez Bankası tarafından yapılan peş peşe açıklamalar ile gözler Memur ve emekli maaşına Temmuz ayı zammına çevrilmişti. Temmuz ayı memur ve emekli maaşı zammı için belirlenen orana ek olarak hükümetten iyileştirme zammı ve ilave enflasyon farkı zammı yapılması bekleniyordu. 

Emekli ve memur maaşı enflasyon farkı Temmuz 2022 hesaplama işleminde Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları kullanılıyor. TÜİK bugüne kadar Ocak, Şubat ve Mart ayı enflasyonu olmak üzere henüz 3 aylık enflasyon toplamı rakamlarını ilan etti. 5 Mayıs 2022 tarihinde Nisan ayı enflasyonu rakamı da ilan edilecek. Böylelikle ilk 4 aylık enflasyon rakamı kesinleşirken şimdiye kadar açıklanan rakamlara göre memur ve emekli maaşların enflasyon zammı oluştu. 

ENFLASYON FARKI ZAMMI HESAPLAMA 2022! EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARINA ENFLASYON ZAMMI GELDİ Mİ?

Evet açıklanan ilk 3 aylık enflasyon farkı rakamlarına göre memur ve emekli maaşlarına şimdiden enflasyon farkı zammı oluştu. TÜİK tarafından 2022 senesinin ilk açıklanan enflasyon raporu ile Ocak ayı enflasyonu yüzde 10 seviyesini aşarak yıla çok sert bir giriş yapmıştı. TÜİK TEFE TÜFE Ocak 2022 oranı yüzde 11,10 olarak ilan edildi. 

ocak tüfe

Şubat ayında yükseliş hızı düşse de yine de enflasyon rakamı yukarı yönlü hareket etmeye devam etmiş ve aylık TÜFE oranı yüzde 4.81 olarak ilan edilmişti. 

şubat tüfe

Mart ayı enflasyonu ise TÜİK tarafından aylık bazda yüzde 5,46 olarak ilan edilmiş, yıllık enflasyon ise yüzde 61 barajını aşarak yüzde 61,14 olarak hesaplanmıştı. 

mart tüfe

MEMUR MAAŞ ZAMMI ENFLASYON FARKI HESAPLAMA TEMMUZ 2022! İLK 3 AYLIK ENFLASYON TOPLAMI YÜZDE KAÇ?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK enflasyon rakamları verilerine göre ilk 3 aylık enflasyon toplamı yüzde 21,37 olarak ilan edildi. 2021 yıl sonunda hükümet ile memur ve emekli sendikaları arasında yapılan görüşmede resmi maaş zammı oranı yüzde 7,50 olarak belirlenmişti. Ancak imzalanan toplu sözleşme ile enflasyonun bu oranın üzerinde çıkması halinde enflasyon farkı zammı maaş zammına ilave edilecekti. Mart ayı sonu itibari ile yılın ilk 3 aylık enflasyon rakamı yüzde 13,87 olarak hesaplandı. 

mb enflasyon tahmini

MERKEZ BANKASI ENFLASYON RAPORU: 6 AYLIK ENFLASYON TAHMİNİ 2022 YÜZDE KAÇ?

TCMB tarafından açıklanan enflasyon tahmini raporunda ise 2022 yılının ilk 6 aylık enflasyon tahmini yüzde 34,62 olarak ilan edildi. Bu oran üzerinden zam yapılması durumunda en düşük memur emeklisi maaşı 5 bin 753 TL, en düşük memur maaşı 8.622 TL ve en düşük SSK emeklisi maaşı ise 4.432 TL üzerinden ödenecek. Söz konusu rakamlar TÜİK tarafından Temmuz ayının ilk haftasında Haziran ayı enflasyon raporunun da ilan edilmesi ile kesinleşecek.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@