Tüketicilere Korkutan Uyarı! Et ve Süt Ürünlerine Ulaşmak Neredeyse İmkansız Olabilir!

Türk lirasının değer kaybetmesinin ardından üst üste gelen zamlara yenileri de eklenecek. Üreticiler tarafından kırmızı alarm verildi. Et ve süt ürünlerine ulaşmak imkansız olabilir!

Tüketicilere Korkutan Uyarı! Et ve Süt Ürünlerine Ulaşmak Neredeyse İmkansız Olabilir!

Türkiye ekonomisinin yaşadığı zor günler ilerleyen günlerde de etkilerini göstermeye devam edebilir. Döviz kurunun giderek yükselmesi, Türk lirasının değer kaybetmesi üreticileri zor durumda bıraktı.

Zam üstüne zam gelmesi nedeniyle pek çok ürüne ulaşmak neredeyse imkansız hale geldi. Bunun üzerine Tarım Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği vatandaşları uyaran bir açıklamada bulundu. Artan maliyetler pek çok ürünün sonunu getirebilir.

ET VE SÜT ÜRÜNLERİNE ULAŞMAK ZOR OLABİLİR!

Tüketicilere Korkutan Uyarı! Et ve Süt Ürünlerine Ulaşmak Neredeyse İmkansız Olabilir!2

TÜSEDAD tarafından son zamanlarda yaşanan artışla birlikte yaşanan zorluklar da gün yüzüne çıkmaya başladı. Türk lirasının hızla değer kaybetmesinin ardından üreticilerin maliyetleri 3 4 katına kadar çıktı. Tedarik zincirinde son dönemlerde birtakım sorunlar yaşanmaya başladı. Bu sorunlarla birlikte tedarik zincirinin kırılma ihtimalleri konuşulmaya başladı.

TÜSEDAD konu hakkında açıklama yaptı. Süt ve et ürünlerinde meydana gelen maliyet artışlarının oldukça endişe verici olduğu belirtildi. Maliyetler sık sık fiyatlara yansımaya başladı ancak işin bununla da kalmayacağını ve maliyetlerin giderek arttığının görülmesinin oldukça kaygılandırıcı olduğu belirtildi.

Tedarik zincirinin kırılması halinde Mart ayına kadar dayanacak güçlerinin olduğu ve hayvancılıkta yem sıkıntısının başlayacağı belirtildi. Bu süreçte tüketiciye sunulacak ürün kalmayacağı belirtildi.

SÜT VE HAYVANCILIK ÜRÜNLERİ İÇİN ÖNLEM BEKLENİYOR

TÜSEDAD tarafından yapılan açıklamalar sonrasında 8 Aralık tarihinde süt fiyatının litresi 4.70 lira olarak açıklandı. Maliyet hesapları gelen zamlar sonrasında birkaç hafta içerisinde yüzde 53 oranında yükseldi. Şimdilerde ise maliyetlerin her geçen gün yükselmeye devam ettiği belirtildi.

Yükselişin devam etmesi üzerine maliyetlere yetişmekte zorlanan üreticiler endişe ve panik içerisinde olduklarını belirttiler. Böyle giderse ve önlem alınmazsa vatandaşların et ve süt ürünleri bulmak konusunda zorluk yaşayacaklarını ifade ettiler.

SONRAKİ HABER