Tüm Bankaların Güncel Faiz Oranları İle 300 Bin TL Konut Kredisi Taksit Hesaplama

Yeni bir konut satın almak isteyen vatandaşlar bankaların konut kredisi kampanyalarını araştırıyorlar. Peki şu anda hangi banka yüzde kaç faizle konut kredisi veriyor?

FİNANS 22.07.2021 - 20:44 25.07.2021 - 11:24 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de konut satın almanın konut kredisi kullanmadan neredeyse imkansız hale geldiği bir dönemde vatandaşların konut kredisi arayışları devam ediyor. Maliyeti en düşük konut kredisi kampanyalarını araştıran vatandaşlar tüm bankaların ev kredisi için sağladıkları imkanları öğrenmek istiyorlar. 

BANKALAR KONUT KREDİSİ FAİZLERİNİ NASIL BELİRLİYORLAR

Bankalar konut kredisi kampanyalarını oluştururken bazı kriterleri göz önünde bulunduruyorlar. Bunların en önemli kredi maliyetleri oluyor. Bunun yanında müşteri talepleri ve piyasa şartları da konut kredisi kampanyalarının şekillenmesinde etkili oluyor. 

Her bankada konut kredisi için uygulanan faiz oranı farklı oluyor. Bunun nedeni de bankaların kredi ve faiz politikalarındaki farktan kaynaklanıyor. Bankalar kendi şartlarına göre oluşturdukları kampanyalarla müşterilerimne konut kredisi vermeyi sürdürüyorlar. Peki hangi banka yüzde kaç faizle konut kredisi veriyor?

Konut kredisi faizlerinin değerlendirilmesinde bankalar gruplara ayrılıyor. En düşük maliyetli konut kredisi imkanını tanımaları nedeniyle kamu bankaları, konut kredilerine düşük faiz uygulayan özel bankalar ve konut kredisi kampanyalarında normal ve normalin üzerinde faiz uygulayan özel bankalar şeklinde sınıflandırma yapılıyor. 

ÖZEL BANKALARIN KONUT KREDİSİ GÜNCEL FAİZLERİ

Özel bankaların önemli bir kısmı konut kredisi faizlerinde yüksek bir oran uyguluyorlar. Bu bankacılık sektöründe bu bankaların konut kredisi vermeye çok gönüllü olmadıkları şeklinde yorumlanıyor. 

Güncel faiz oranlarına göre şekerbank aylık yüzde 2,09, Burgan Bank aylık yüzde 2, ICBC aylık yüzde 1,89, Odeabank aylık yüzde 1,89, Anadolubank aylık yüzde 1,85, HSBC aylık yüzde 1,83, Fibabanka aylık yüzde 1,74, Denizbank aylık yüzde 1,68, ING aylık yüzde 1,59, TEB aylık yüzde 1,54, QNB Finansbank aylık yüzde 1,51 faizle konut kredisi veriyor. 

özel bankalar konut kredisi faizleri 2

özel bankalar konut kredisi faizleri

UYGUN FAİZLE KONUT KREDİSİ VEREN ÖZEL BANKALAR

Konut kredisi güncel faiz oranları araştırılırken bazı özel bankaların kamu bankaları ile kafa kafaya yarışmaya başladıkları görülüyor. Hatta Yapı Kredi Bankası şu anda en düşük faizli konut kredisi veren banka özelliğini iki kamu bankası ile beraber taşımaya devam ediyor. 

Uygun faizle konut kredisi veren bankalardan olan Garanti BBVA aylık yüzde 1,46 faizle, İş Bankası aylık yüzde 1,41 faizle, Akbank aylık yüzde 1,39 faizle ve Yapı Kredi Bankası aylık yüzde 1,37 faizle konut kredisi veriyor. 

uygun faizle konut kredisi veren özel bankalar-1

KAMU BANKALARI KONUT KREDİSİ GÜNCEL FAİZLERİ

Kamu bankaları konut kredisi maliyetleri açısından Türkiye'de her zaman ön plana çıkmıştı. Bu konuda Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ın politikası aynı şekilde devam ettiriliyor. Kamu bankaları bundan dolayı konut kredisi kullanılırken ilk araştırılan bankalar oluyorlar. 

kamu bankaları konut kredisi faiz oranları

Uygun maliyetlerle konut kredisi veren kamu bankalarının faiz oranları da sıklıkla araştırılan konular arasında yer alıyor. Buna göre Ziraat Bankası aylık yüzde 1,37 faizle, Vakıfbank aylık yüzde 1,37 faizle ve Halkbank da aylık yüzde 1,38 fai,zle konut kredisi veriyor. 

Not: Tablolardaki hesaplamalar 120 ay vadeli 300 Bin TL konut kredisi için yapılmıştır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@