Tüm Çalışanlar İçin Asgari Ücret Kadar Gelir Ve Damga Vergisi İstisnası Yasalaştı! Maaşlar Ne Kadar Artacak?

TBMM Genel Kurulu'nda tüm çalışanlardan asgari ücret tutarı kadar miktardan gelir ve damga vergisi alınmamasını içeren kanun teklifi kabul edildi. 

Finans 23.12.2021 - 03:01 23.12.2021 - 03:01 Engin Uzunoğlu

TBMM Genel kurulu'nda milyonlarca vatandaşı etkileyecek olan Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülerek kabul edildi. 

HER ÇALIŞANIN MAAŞINDA ASGARİ ÜCRET TUTARI KADAN KISIM GELİR VERGİSİNDEN İSTİSNA OLACAK

Kabul edilen bu kanun teklifine göre asgari ücretten alınan gelir vergisi kaldırıldı. Kamu çalışanları dahil olmak üzere tüm çalışanların ödeyeceği Gelir Vergisi'nden de asgari ücrete isabet eden kısım kadar indirim yapılacak. Bundan böyle artık çalışanların maaşlarında asgari ücret kadar olan kısım için gelir vergisi kesintisi uygulanmayacak. 

ÇALIŞANLARDAN BRÜT ASGARİ ÜCRET TUTARI KADAR KISIM İÇİN DAMGA VERGİSİ KESİNTİSİ YAPILMAYACAK

Ayrıca çalışanlara ödenecek olan ücretlerden aylık brüt asgari ücrete karşılık gelen kısımdan da Damga Vergisi alınmaması uygulamaya sokulacak.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ (AGİ) KALDIRILDI 

Yapılan kanun değişikliği ile beraber ücretlerde asgari ücretin aylık brüt tutarının önemli bir kısmı Gelir Vergisi'nde istisna edildiği için Asgari Geçim İndirimi (AGİ) işlevini kaybetti. Bundan dolayı da AGİ de kaldırılıyor. 

VERGİ İNDİRİMLERİ MAAŞLARA NASIL YANSIYACAK?

Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon vatandaş bu vergi indirimlerinden yararlanmaya başlayacaklar. Yaklaşık olarak 300 TL'lik bir maaş artışı sağlayacak olan bu imkandan kamu çalışanları başta olmak üzere tüm çalışanlar yararlanabilecekler. Ocak ayından itibaren çalışanların maaşlarına bu vergi indirimleri yansıyacak. Özellikle memurların ve kamu işçilerinin maaşlarına yapılacak olan Ocak zamlarına ek olarak bu vergi istisnalarından yansıyan tutarları da eklenecek. Ocak ayından çok sayıda vatandaş zamlanmış maaşlarını almaya başlayacaklar. Yaşanan ekonomik darboğaza hükümet tarafından bu şekilde neşter vurulurken memurların ek zam talepleri de devam ediyor. Memurları temsil eden sendikalar Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdiler ve ek zam talebind ebulundular. ANcak bu konuda herhangi bir somut gelişme şu ana kadar yaşanmadı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@