Tüm Çalışanları İlgilendiriyor! Resmi Gazete İle Yayımlandı, Günlük Çalışma Süresi Değişti

Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 27 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı.

Gündem 27.07.2021 - 09:00 27.07.2021 - 09:26 Gülcan Özer

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kritik karar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelik ile ilan edildi. 27 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yürürlüğe girdi. 

Bugün itibari ile yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında günlük iş süresi, gece çalışma saatleri ve profesyonel ve ağır vasıta ehliyeti ile taşıt kullananların günlük çalışma süresi yeniden belirlenmiş oldu. 

HAFTALIK İŞ GÜNLERİNE BÖLÜNEMEYEN ÇALIŞMA SÜRELERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 6/4/2004 tarihli ve 25425 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) Günlük iş süresi 11 saati, gece çalışma süresi 7,5 saati geçemez. Profesyonel ve ağır vasıta ehliyeti ile taşıt kullananların günlük çalışma süresi 9 saati geçemez, ancak bu süre herhangi bir hafta içinde iki kez on saate çıkarılabilir.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

çalışma-saatleri-kanunu

GÜNLÜK ÇALIŞMA SÜRESİ YENİDEN BELİRLENDİ! İŞÇİNİN BİR GÜNDE ÇALIŞABİLECEĞİ AZAMİ SÜRE NEDİR?

Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeliği üzerinde değişiklik yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışanlar için uygulanacak süreyi yeniden belirlemiş oldu. Yeni yönetmelik kapsamında; 

Çalışanların günlük iş süresi en fazla 11 saat, 

Çalışanların gece çalışma süresi en fazla 7,5 saat, 

Profesyonel ve ağır vasıta ehliyeti ile taşıt kullananların günlük çalışma süresi 9 saat ile sınırlandırılmış oldu. 

Yani çalışanların günlük çalışma süresi için uygulanabilecek maksimum sınırlar belirlenirken bu saatin üzerinde uygulanacak olan süreler Bakanlık tarafından cezai yaptırım nedeni sayılacak. 

GÜNDE 11 SAATTEN FAZLA ÇALIŞMA CEZASI NEDİR, GÜNDE 12 SAAT ÇALIŞMAK YASAL MI?

Hayır kanunlara göre en fazla günlük çalışma süresi 11 saat ile sınırlandırıldığı için 12 saat çalışmak yasaklanmış oldu. Yapılan düzenlemenin ardından çalışanlar günde 11 saatten fazla çalışmanın cezasını da araştırmaya başladı. 

Günlük 11 saati aşan kişiler haftalık 45 saati aşmasalar dahi günlük saatlik mesai ücretini yüzde 50 zamlı ödemek zorundadır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@