Tüm Dünyada Artıyor Diyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan Döviz Kuru Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM'de bir konuşma yaparak bütçe ve döviz kuru konularında açıklamalarda bulundu.

Tüm Dünyada Artıyor Diyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan Döviz Kuru Açıklaması!

TBMM Genel Kurulu'nda 2021 Merkezi Yönetim bütçe Görüşmeleri devam ediyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da bütçe görüşmelerinde TBMM'de bir konuşma gerçekleştirdi. EKonomi alanındaki konularda değerlendirme yapan Fuat Oktay döviz kurlarına ilişkin de yorumda bulundu.

DÖVİZ KURLARI TÜM DÜNYADA YÜKSELİYOR

Türkiye'nin güçlü makroekonomik göstergelere sahip olduğunu iddia eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Ülkemizin güçlü makroekonomik göstergeleri ve ekonomik aktivitedeki canlılık ortadayken Döviz kurlarında meydana yükselişlerin herhangi bir ekonomik temele dayanmadığı gayet açıktır. Bunu bütçeyle alakalı sunumlarımda defalarca anlattım. Ülkemizde döviz kurlarındaki artışlar tüm dünya ile alakalı bir durum. Tüm dünyada bu artışlar meydana gelirken bizde de yükselişler olabiliyor. Elbette Türkiye'de manipülatif hareketler ve döviz talebini arttıran gelişmeler bu durumu daha belirgin bir hale getirebiliyor." dedi.

DÖVİZ TALEBİMİZİ ARTTIRAN NEDENLERİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Türkiye'nin ekonomik sorunlarını aşabilecek kudrette olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Yaşanan tüm sorunların üstesinden gelmek ve önümüzdeki dönemde yatırım, istihdam, üretim öncelikli ve ihracat odaklı dengeli bir büyümenin sağlanmasını amaçlıyoruz. Döviz talebimizi arttıran nedenleri ortadan kaldırıp sektörler bazında cari işlemler dengesini orta ve uzun vadede kalıcı olarak iyileştirmeye odaklanmış durumdayız." ifadelerini kullandı.

EKONOMİDE TÜM TEDBİRLER ALINDI

Türkiye'nin tüm tedbirlerini aldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Türkiye ekonomisini daha güçlü bir hale getirebilmek için politika geliştirmeye devam ediyoruz. Bunun için de ara mal ithalatını ve enerji harcamalarını azaltan, ithal ikame yerli üretimi güçlendirecek ve ihracatı yükseltecek politikalarımızı hayata geçiriyoruz. Bunların çok sayıda örnekleri gerçekleşmiş durumdadır. Ülkemizde ilk defa üretilecek olan elektrikli araç sistemleri, lityum-iyon teknolojisinde batarya üretimi, çinko izabe tesisi, büyük kalibre silah üretimi gibi alanlarda yerli üretimi destekliyoruz." şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER