Tüm İllerin Risk Grubu! 1 Mart Tarihinde Normalleşecek, Yasakların Kalkacağı İlk Şehirler

Koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanacak yeni tedbirler ile normalleşme kapsamında, 1 Mart tarihinde sokağa çıkma yasakları bazı şehirlerde kaldırılacak.

Tüm İllerin Risk Grubu! 1 Mart Tarihinde Normalleşecek, Yasakların Kalkacağı İlk Şehirler

Koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanacak yeni tedbirler ile normalleşme kapsamında, 1 Mart tarihinde sokağa çıkma yasakları bazı şehirlerde kaldırılacak. Normalleşmenin başlayacağı şehirlerde okullar açılacak, restoran, kafe, kıraathane gibi işletmeler faaliyetlerine başlayabilecekler.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI HANGİ ŞEHİRLERDE KALDIRILACAK?

Sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere çok sayıda şehir normalleşme adımlarını beklerken bu alanda ilk uygulamanın hangi şehirlerde olacağı merak konusu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısının ardından yapmış olduğu konuşmasının ardından normalleşmenin ilk detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında illerin vaka sayılarına göre yeni önlemlerin alınacağını bildirdi. Vaka sayılarının az olduğu şehirlerde kısıtlamalar kademeli olarak gevşetilecek. Ancak illerin vaka sayıları, nüfusa göre vaka oranları yüksek ise illerde daha sert kısıtlamalar uygulanmaya başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında ayrıca 1 Mart tarihi itibariyle yüzyüze eğitimin başlayacağını duyurdu. Yüzyüze eğitim farklı sınırflar için başlayacak olup bu konuda ciddi önlemler alınacak.

Tüm İllerin Risk Grubu! 1 Mart Tarihinde Normalleşecek, Yasakların Kalkacağı İlk Şehirler - Resim 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarının yanından yeni uygulanacak tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulunan bir diğer isim ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oldu.

Bilim Kurulu Toplantıları sonrası düzenlediği basın toplantıları ile kendisine ait sosyal medya hesabından sürekli bilgilendirme yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni dönem tedbirlerini açıkladı. Bakan Koca yerinde karar uygulamasına başlanacağını ilan ettiği açıklamalarında illerin kendi durumlarına göre tedbirler uygulanacağını ilan etti.

İLK NORMALLEŞME YAŞANACAK OLAN ŞEHİRLER

Kısıtlamaların kaldırılmasında vaka sayılarına göre iller sınıflandırılacak. Vaka sayılarının çok yüksek olması, yüksek olması veya az olması durumuna göre yapılacak sınıflandırma ile iller 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek riskli' olarak tanımlanacak.

Sınıflandırma Nasıl Yapılacak?

İllerin sınıflandırmasını vatandaşlar bakanlığın açıkladığı oranlara göre değerlendirebilecekler. Yüz binde 10'un altında vaka görülen iller "düşük riskli, yüz binde 11-35 arası vaka olan iller orta riskli, yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller yüksek riskli, yüz binde 100'ün üstünde vaka seyri görülen iller ise çok yüksek riskli olarak belirlenecek. Düşük riskli iller "mavi", orta risk "sarı", yüksek risk "turuncu", çok yüksek risk "kırmızı" ile gösterilecek.

EN DÜŞÜK ORANA SAHİP OLAN İLLER

Şubat ayının son dönemine göre vaka sayılarının en az olduğu ve kısıtlamaların kaldırılması beklenen şehirler belli oldu. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı haftalık koronavirüs vaka sayılarına göre değişiklik olmaması halinde 3 il en düşük risk grubunda bulunuyor. Diğer illerin durumları ise şu şekilde; 27 şehir orta düzeyli risk grubunda, 42 şehir yüksek düzeyli risk grubunda, 9 şehir çok yüksek riskli grupta yer alıyor.

Tüm İllerin Risk Grubu! 1 Mart Tarihinde Normalleşecek, Yasakların Kalkacağı İlk Şehirler - Resim 2

Az Riskli Şehirler

Bu Oranlara Göre Kısıtlamanın İlk Kaldırılması Beklenen Şehirler; Şırnak, Hakkari ve Bitlis oldu.

Orta Riskli Şehirler

Orta Riskli Şehirler; Batman, Van, Mardin, Muş, Diyarbakır, Kars, Siirt, Afyonkarahisar, Çankırı, Iğdır, Gaziantep, Bingöl, Şanlıurfa, Ağrı, Uşak, Kastamonu, Kırşehir, Eskişehir, Denizli, Sivas, Isparta, Karabük, Bursa, Aydın, Çorum, Bilecik, Ankara.

Yüksek Riskli Şehirler

Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre yüksek riskli il grubunda olan şehirler, "Çanakkale, Erzurum, Tunceli, Kahramanmaraş, Yozgat, Malatya, Manisa, Kırıkkale, Düzce, İzmir, Bartın, Bolu. Elazığ, Kütahya, Kırklareli, Kilis, Zonguldak, Niğde, Muğla, Tekirdağ, Kayseri, Adana, İstanbul, Erzincan, Bayburt, Hatay, Ardahan, Edirne, Nevşehir, Yalova, Burdur, Sakarya, Antalya, Artvin, Sinop, Balıkesir, Kocaeli, Mersin, Konya, Aksaray, Amasya, Gümüşhane."

Çok Yüksek Riskli Şehirler

Kısıtlamalara dair tedbirlerin artırılması beklenen çok yüksek risk grubunda olan şehirler ise "Adıyaman, Tokat, Karaman, Osmaniye, Samsun, Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon."

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK? NASIL İŞLEYECEK

Sağlık Bakanlığı verileri iki haftalık olacak. Bakanlığın önümüzdeki günlerde açıklayacağı verilere göre uygulamalar 1 Mart itibariyle il bazında başlayacak. Daha sona bakanlığın belirlediği iki haftalık periyotlarla risk grupları yenilenecek.

Emlak365.com

SONRAKİ HABER