Tüm Kiracılar Dikkat, Yüzde 50 Arttı! Yeni Ev Kiralayanlar İçin 25 Bin TL Krizi!

Ev kiralarının fiyatları artarken yapılan son hesaplama ile bir kiracının ev kiralamak için 25 Bin TL'yi gözden çıkarması gerektiği bildirildi. İşte son fiyatları ve ev kiralarken yapılacak harcamalar

Emlak Haberleri 07.10.2021 - 19:26 07.10.2021 - 19:39 Engin Uzunoğlu

Ev kiralarındaki fiyat artıuşları gayrimenkul sektörünün gündeminden düşmüyor. Herkes kiraların yükselmesinden yakınırken aslında yapılan hesaplamaların boyutunun çok yüksek olduğu ortaya çıktı. Şu anda ortalama bir evi kiralayıp yerleşmek istgeyenlerin 25 Bin TL'yi gözden çıkarmaları gerektiği bildirildi. 

EV KİRALAMAK YÜKSEK MALİYET GEREKTİRİYOR

Yükselen kira fiyatları nedeniyle ev sahipleri mevcut kiracılarını evden çıkarıp yerlerine daha yüksek kira bedelleri ile yeni kiracılaar bulmak istiyorlar. Kira sözlşemesi süreleri dolan kiracıları ise yeni ev bulma telaşı sardı. Kiracıların sorunları yeni bir kiralık ev bulmakla bitmiyor. Bunun yanında depozito, nakliye, emlakçı komisyonu, abonelik ücretleri gibi masraf kalemleri nedeniyle yeni ev kiralamak isteyenlerin ortalama 25 Bin TL harcama yapyı göze almaları gerekiyor. 

EV KİRALAMAK İSTEYENLER 3 KİRA TUTARINDAKİ BEDELİNİ PEŞİN ÖDEMEK ZORUNDALAR

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, “Ev kiralamak isteyenlerin öncelikle kira bedelini peşin ödediklerini unutmayalım. Ayrıca ev sahipleri de peşin depozito ödemesi de talep ediyorlar. Dolayısıyla şu anda 2.500 TL değerinde bir evi kiralamak isteyenler 2.500 TL peşin kira, 2.500 TL depozito ve 2.500 TL + KDV de emlakçı komisyonu ödemesi yapıyorlar. Toplamda da 8 Bin TL'ye yakın bir ödeme yapılması gerekiyor.” dedi. 

BOYA BADANA VE TEMİZLİK MASRAFLARI 

Bir ev kiralarken kira ödemekle masrafların bitmediğini söyleyen Hakan Akdoğan, “Ev kiralandığında boya badana ihtiyacı olabiliyor. Bu da ekstradan 1.500 TL tutarında bir mnasraf anlamına geliyor. Temizlik için de 250 TL masraf yapılacağı düşünülüyorsa toplam masraf 10 Bin TL'yi buluyor.” ifadelerini kullandı. 

ABONELİK BEDELLERİ 2.000 TL'Yİ BULUYOR

Ev kiralama sırasında kiracıların ödemeleri gereken masrafları açıklamaya devam eden Hakan Akdoğan, “Kiracılar yeni bir eve girecekleri sırada bazı abonelik bedellerini da karşılamak zorundalar. Ortalama güncel fiyatlara göre doğalgaz için 750 TL, su için 650 TL, elektrik için 350 TL, TV yayını için 100 TL ve internet için de 150 TL abonelik bedellerinin ödenmesi ile ekstra 2.000 TL'Lik bir masraf ortaya çıkıyor.” şeklinde konuştu.

NAKLİYE MASRAFLARI KİRACILARIN BELİNİ BÜKÜYOR

Kiracıların taşınması sırasında nakliye masrafları ile de karşılaşacaklarını söyleyen Hakan Akdoğan, “Kiracılar bir de taşınmak için nakliye masrafı ödüyorlar. Bu nakliye masrafının ucu oldukça açık. Şehir içi taşınma olacaksa eşya ların miktarına ve mesafeye göre 2.500 TL gibi bir tutarın ödenmesi gerekebiliyor. Bu eğer şehir dışı ise bu sefer nakliye masrafı 10 Bin TL'yi bile bulabiliyor.” dedi. 

YEN KİRACILAR 25 BİN TL'Yİ GÖZE ALMALI

Kiralık bir eve yerleşmenin yüksek maliyet gerektirdiğini söyleyen Hakan Akdoğan, “Toplam masraflar düşünüldüğünde 2+1 bir eve taşınmanın maliyeti 25 Bin TL'yi bulabilir. Geçen yıla göre yüzde 50 oranında artan bir maliyet var. Kira bedelleri de benzer oranlarda yükseldi. Artık kiracıların ceğlerinden çok daha fazla para çıkmak zorunda.” ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@