Tüm Kiracıları İlgilendiriyor! Ev Sahiplerinin Yeni Tahliye Oyunu Deşifre Oldu

Evlerini yüksek bedelle kiralamak için kiracısını evden çıkarmak isteyen ev sahiplerinin tahliye oyunlarına bir yenisi daha eklendi. Ev sahiplerinin oyunu deşifre oldu: 'Kiracı kirayı ödemiyor.'

Tüm Kiracıları İlgilendiriyor! Ev Sahiplerinin Yeni Tahliye Oyunu Deşifre Oldu

Son zamanlarda meydana gelen fahiş kira artışları nedeniyle ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan sorunlar devam ediyor. Kimi ev sahibi su sayacını söküyor, kimi tahliye etmek için farklı bahanelerin arkasına sığınıyor. Ev sahipleri evlerini daha yüksek bedeller ile başkasına kiralamak için kiracıyı evden çıkarmak için türlü oyunlara başvuruyor. Ev sahiplerinin tahliye oyunlarına bir yenisi daha eklendi.

Posta Gazetesi yazarı Tamer Heper, kiracı ve ev sahibi sorunlarına değindiği köşe yazısında, kiracıların kira ödemelerini yaparken dikkat etmesi gereken hususlara da değindi. Bir okuyucu ev sahibinin kiracısını evden çıkarıp evini başka birine daha yüksek fiyata kiraya vermek için başvurduğu tahliye nedenine değindi. Ev sahiplerinin kasıtlı olarak banka hesaplarını kapattırıp parayı elden alarak kiracı kirayı ödemedi diye tahliye davası açmayı planlıyor. Böyle bir durumda kiracı ne yapmalı?

ev sahiplerinin yeni oyunu tahliye oldu

EV SAHİPLERİNİN YENİ OYUNU: KİRACI KİRAYI ÖDEMEDİ

Tamer Heper, ev sahiplerinin hesaplarını kapatıp kiracının kira ödemediğini iddia etmesi durumlarına ilişkin "Evet bunlardan biri de kiracının ödemesini sıkıntıya sokmak ve çözüm üretemeyen kiracı için de ‘kirasını ödemedi’ iddiası ile tahliye prosedürünü çalıştırmak. Bu durumda kiracıların dikkatli olması gerekecek" ifadelerini kullandı.

Böyle bir durumda kiracıların nasıl bir yol izlemesi gerektiğini de yazan Heper, kira süresi içerisinde ev sahibinin banka hesabının kapatıldığını anlaması durumunda kiranın ulaşamadığını gösteren belge ile sulh hukuk mahkemesine başvurup tediye mahalli talebinde bulunması gerektiğini, bu davanın yıllar sürmeyeceğini, dosya üzerinden karar verileceğini belirtti. Mahkemenin, eldeki belgelere göre kiranın yatırılması için bir banka şubesinin tediye mahalli şeklinde tayin edilebileceğini, kiracının da bu hesaba kirasını yatırarak olumsuzlukların önüne geçilebileceğini ve ev sahibinin oyununu bozacağını ifade etti.