Tunç Şatıroğlu, Evren Devrim Zelyut, İslam Memiş Dolar Yorumları! Dolar Kuru İçin Şubat Ayı Düşüş Ve Yükseliş Tahminleri

Türkiye'nin ünlü ekonomistleri İslam Memiş, Tunç Şatıroğlu ve Evren Devrim Zelyut tarafından dolar kuruna dair yeni değerlendirmeler yapıldı. Dolar kuru yükselecek mi yoksa düşüş trendine mi girecek?

Tunç Şatıroğlu, Evren Devrim Zelyut, İslam Memiş Dolar Yorumları! Dolar Kuru İçin Şubat Ayı Düşüş Ve Yükseliş Tahminleri

Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmelerle beraber şartlar yeniden oluşmaya başladı. Kur korumalı mevduat hesaplarına olan ilgi dolar kurundaki ateşi biraz olsun söndürmüş görünse de dolar kurunun fiyatlamasının bugününe ve yarınına dair ünlü ekonomistler değerlendirmelerde bulundular. Yaptıkları analizlerle dikkat çeken finans uzmanları arasında yer alan İslam Memiş, Evren Devrim zelyut ve Tunç Şatıroğlu yeni dolar yorumlarıyla çarpıcı tespitlerde bulundular.

DOLAR KURUNDA 2. DALGA TEHLİKESİ

Dolar kuru için 2. dalga tehlikesine dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, "Dolar kurunda 2. daga denildiğinde iki ayrı algı oluşuyor. Bazı ekonomistler dolar kurunda 14 TL'nin kırılarak 22,5 TL seviyesine yükselmesini bekliyorlar, bazı ekonomistler ise dolar kurunun 13 TL'nin aşağıya doğru kırılarak dolar kurunun 10 TL seviyesine sarkmasını bekliyorlar. Peki hangi taraf haklı olabilir? Bizim işimiz grafiklere bakıp yorum yapmak. Şu anda 13 TL ile 14 TL arasında bir sıkışık bant görüyoruz. Bu bantın süresi ne kadar uzarsa o kadar tehlikelidir. Bizim öngörümüz 14 TL'nin kırılarak 22,25 TL'ye doğru bir hareket geliştirmesi için dolar kuru zemin hazırlıyor." dedi.

evren devrim zelyut dolar yorumu-2

DOLAR KURUNDA YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ

Dolar kurunda yükseliş beklentisi içerisinde olduğunu açıklayan Evren Devrim Zelyut, "Dolar kurunun baskılanması için dört koldan mücadele ediliyor. Tüm bu önlemlere rağmen dolar kurunun 13 TL'nin altına sarkmaması yükselişe doğru bir izlenim veriyor. Hükümet varını yoğunu ortaya koydu ama 13 TL aşağı yönlü kırılmıyor. Ancak enflasyon faktörü ile dolar kuru fırlayacaktır. 14 TL'nin kırılması yüksek enflasyonu gerekçe göstererek olacaktır." ifadelerini kullandı.

2 HAFTA KALDI, DOLAR KURU DÜŞMEZSE ÇIKACAK!

Dolar yorumu ile bundan sonraki 2 haftaya dikkat çeken Tunç Şatıroğlu ise, "Dolar kurunda bugün bir miktar düşüş meydana geldi ama yine 13 TL seviyesi aşağı yönlü kırılmadı. Belki müdahale ile bu düşüşler sağlanmıştır. Ben 6 hafta veriyorum. Dolar kuru 6 haftadan fazla bu yatay görünümü devam ettiremeyecektir. Bunun da 4 haftasını geride bıraktık ve önümüzde 2 haftamız kaldı. Bu iki haftanın sonunda dolar kuru hala yatay devam ediyorsa, 13 TL'nin altında kapanış gerçekleştirmemişse çıkacak demektir. Ancak bu süreç içerisinde dolar kurunda 13 TL seviyesi aşağı yönlü kırılırsa o zaman 11,30 TL seviyeleri mümkün olabilir. Bunun için de 13 TL aşağısında bir kapanış görmeliyiz. Bugün olduğu gibi bir miktar düşüşler bize herhangi bir şey ifade etmiyor." şeklinde konuştu.

tunç şatıroğlu dolar yorumu-6

DOLAR KURUNDA ŞUBAT AYINDA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Dolar kuruna dair analizini paylaşan İslam Memiş kurda düşüş beklentisi içerisinde olduğunu belirterek, "FED'in faiz kararına odaklanmış bir küresel piyasa vardı ve FED 2022'de 3 defa faiz artırımı yapacağını duyurdu. Ne kadar faiz artırımı olacağı enflasyona göre belirlenecektir. Dolar kurunda aman aman bir düşüş meydana gelmiş değil. Ne zaman ki dolar kuru 12 TL bandına doğru geri çekilir o zaman bir normalleşmeden bahsedebiliriz. Şubat ayında dolar kurunda bazı düşüşler meydana gelebilir.

3 Şubat enflasyon rakamına ve 17 Şubat Merkez Bankası faiz kararına odaklandık. Yine yüksek gelen bir enflasyon rakamı olacak ama dolar kurunda yükselişler sınırlı olacaktır. Yüksek enflasyonla mücadele için bir süreç gerekecek. Özellikle 17 Şubat'ta Merkez Bankası faiz değişimine gitmeyecek. Hatta Mart ayında da faiz değişimi yapılmayacak, FED beklenecek. Dolayısıyla dolar kurunda 13 TL altına sarkma meydana gelecek. Dolar kurundaki düşüş trendi sadece Şubat ayına özel olacak. Mart ayında ise hikaye tamamen değişecek. FED'in faiz artırımı ile dolar değer kazanacaktır." dedi.

islam memiş dolar yorumu-2

Not: Haberimizde yer alan finansal değerlendirmelerin tamamı ilgili ekonomistlerin kişisel düşünceleridir. Dolayısıyla yatırım yaparken buradaki yorumlar tercih nedeni olmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.