Tunus Gezi Rehberi

Tunus seyahatinizde nereleri gezebilirsiniz? Ülkenizdeki tarihi, turistik ve doğal güzellikler hakkında detayları yazımızdan inceleyebiliriz.

Gezi / Seyahat Rehberi 02.01.2019 - 23:05 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Tunus seyahatinizde nereleri gezebilirsiniz? Ülkenizdeki tarihi, turistik ve doğal güzellikler hakkında detayları yazımızdan inceleyebiliriz.

Tunus Kuzey Afrika kıtasında yer alan ve aynı zamanda Akdeniz’e kıyısı olan bir ülkedir. Coğrafi konum olarak batısında Cezayir, doğusunda Libya ile komşudur. Cezayir ile 965 km, Libya ile 495 km sınırı vardır. Güneyinde ise Büyük Sahra Çölü yer almaktadır. Ülkenin tamamı Sahra Çölüne dahildir.Avrupa kıtasıyla Tunus’u Sicilya Boğazı ayırmaktadır. Ayrupa kıtasıyşa arasındaki mesafe 140 km’dir. 1,424 km uzunluğunda sahil şeridine sahiptir. Ülkenin %98’i müslümandır.Tunus’un başkenti ülkesinin adını taşıyan Tunus şehridir. Resmi dil olarak Arapça konuşulmaktadır. Para birimi olarak Tunus dinarı kullanılır. Tunus’a yapılacak ziyaretler 90 güne kadar vizesiz olarak gerçekleştirilebilmektedir.Akdeniz’e kıyısı olmasının da etkisiyle ülkede Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Kıyıda bulunan bölgeler diğer bölgelere göre daha serindir. Ülke de dağlar kıyıya parallel uzanmaktadır.1.    Tunus’ta Gezilecek Tarihi Yerler 

Tunus’taki tarihi mekanlar, M.Ö 800lü yıllara kadar uzanan bir tarihe sahiptir.-    Kartaca: M.Ö. 814 yılında, Tunus yarımadasında kurulmuş bir Fenike kolonisidir. Tunus’un merkezine olan uzaklığı yaklaşık 15 – 20 km’dir. Tunus’un merkezinden kalkan trenler ile veya taksiler ile buraya ulaşım sağlanabilir. Burada Roma Döneminin en önemli uygarlıklarından olan Kartaca Uygarlığına ait kalıntılar yerinde görülebilir. Bu kalıntılar 9 alanda bulunmaktadır. En önemlileri Antonio Baths, Amfi Tiyatro ve Kartaca Müzesi’dir. Tek bile tile tüm gezi alanları gezilebilmektedir.-    Sidi Bou Said: Sidi Bou Said kasabası Tunus’un merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Kasaba son dönemlerde fazlaca turist çeken bir gezi noktası haline gelmiştir. Genel mimarisinde mavi, beyaz evler bulunan kasabaya ulaşım Tunus merkezinden kalkan trenlerle veya taksiyle sağlanabilir. Gezilmesi gereken en önemli yer Family House ya da Avukat Evi olarak adlandırılan aile evidir. Bu ev şimdilerde müze olarak halka açılmıştır. Böylece evi gezerek Tunus’un aile yaşantısını ve geçmiş dönem ev yapısını canlı olarak görmek mümkündür. -    Zaytuna Cami: Zaytuna Cami Tunus’taki en eski camidir. Tunus’un tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Müslümanlara ziyarete açıktır. Caminin 9 girişivardır ve toplam kapladığı alan 5 bin metrekaredir. Zaytuna, sözlük anlamı olarak zeytin ağacı demektir. Camiyi Bizans Kartacasını fethedem Hasan İbn Numan kurmuştur. Bir ağaç altında eğitim almayı simgeler. Cami üzerinde farklı çağların izlerini taşımaktadır. Zaytuna Cami’nin mimarisi 19. yy yapımıdır. Başkan Bourguiba tarafından bağımsızlık ilan edildikten sonar kapatılmıştır. Bu kapatılma durumu gerçekleşene kadar Zaytuna Cami’nin İlahiyat Fakültesi, İslam Üniversiteleri için büyük öneme sahiptir. 1000 yıldan fazla süre Müslüman bilim adamları yetiştirilen fakülte, 1987’ de tekrar hizmete açılmıştır. Gayrimüslimler ise caminin ancak avlusuna kadar girebilmektedirler.-    El Djem Amfi Tiyatrosu: Romalılar tarafından yapılmış olan El Djem Amfi Tiyatrosu günümüze kadar çok iyi korunmuştur. Günümüzde halen sağlam şekide duran nadir tiyatrolardandır. Tiyatronun devasa duvarları modern şehri sarmalamaktadır. Tiyatronun her alanında dolaşılabilmektedir. Roma’nın Afrika’daki izi niteliğindedir.-    Bardo Müzesi: Dünya’nın en önemli mozaik koleksiyonlarına sahiptir. Aynı zamanda Kuzey Afrika’nın en güzel müzelerindendir. Tunus bulunan Antik Dünya Sanatı Müzesi olan Bardo Müzesi gezilecekler listesinde mutlaka yer almalıdır.-    Bulla Regia: Tabarka’da bulunan Bulla Regia oldukça ilgi çekici bir yer. Dönemin Romalıları güneşten korunmak için yer altı evleri yapmışlardır. Diğer Roma kalıntıları gibi bu evler de günümüze kadar çok iyi korunabilmiştir. Her şey o zamanda olduğu gibi durmaktadır. Tarihin içinde yürüme fırsatı sunar. Tarihe bu kadar yaklaşabileceğiniz nadir mekanlardandır.

2.    Tunus’ta Gezilecek Modern Mekanlar

Tunus’taki modern mekanlar çok bilindik olmamasına rahmet 2 mekan oldukça tavsiye edilmektedir. -    Avenue Habib Bourguiba: Ville Nouvelle (New Town)’nin merkezi olan Habib Bourguiba Bulvarı Tunus için önemli bir yerdir. En önemli yapılar bu bulvarda yer almaktadır. Şehrin modern yüzü olarak tanımlanabilen bu yerde pek çok mağaza, kafe ve alışveriş merkezi bulunmaktadır. -    Hammamet: En önemli özelliği plajlarıdır. Tunus’un en güzel şehirlerindendir. Deniz taili için ideal bir yerdir. Görkemli bir maviliğin arkasına dizilmiş küçük beyaz evlerden oluşur. Hammamet şehrinin her bölgesi stress atmak için ideal. Denize girmek için gelenler denizen güzelliğini bırakamıyorlar. Ayrıca şehrin tarihi merkezinde bulunan pazarlar da denizden fırsat bulunduğunda gezilmeye ve iyi vakit geçirmeye değer. Tunus’un bir çok güzelliğini bir arada bulunduruyor.

3.    Tunus’ta Gezilecek Doğal Güzellikler 

Tunus’taki doğa harikaları denilince akla gelen ilk yer Atlas Dağlarıdır.  -    Djerba Adası: Ana ada olan Houmt Souk, beyaz evlerden oluşan tarihi bir merkezdir. En önemli özelliği üzerine Palmiye gölgeleri düşen kumsallarıdır. Doğal bir güzellik merkezidir.-    Atlas Dağları: Tunus ile birlikte Fas ve Cezayir gibi komşu ülkeleri de saran sıradağlardır. Toplamda 775,340 kilometrekarelik bir alan kaplamaktadır. Her yıl yüzlerce turistin ziyaret akınına uğrayan sıradağların doruk noktası 4.167 metrededir. Bu doğa harikası yer özellikle dağcıların ve fotoğraf sanatçılarının dikkatini çekmektedir. Sahip olduğu vadiler ve geçitler ile gezi rehberinde olmayı sonuna kadar hak etmektedir.

4.    Tunus’un Meşhur Yemekleri

Tunus’un geleneksel yemekleri, aşağıda sıralanmıştır:-    Harissa: Harissa bir çeşit mezedir ve genellikle her öğünün yanında servis edilmektedir. Harissa meze tabağında sarımsak, kimyon, zeytinyağı ve kurutulmuş biberler bulunmaktadır.-    Mechouia: Bu genellikle yaz aylarında tüketilmektedir. Domates ve biberden oluşan bir başlangıç yemeğidir. Sıcak veya soğuk servis edilebilir. Ayrıca orkinos ve yumurta ile servis edilen Mechouia da oldukça lezzetlidir.-    Brik: Brik, Tunus’un en ünlü yemeklerinden biridir. Genelde Ramazan ayında hemen hemen her iftar sofrasında bulunmaktadır. Elle yapılan ince ve daire şeklindeki “malsuqa” adı verilen hamur da brik eşliğinde sunulmaktadır.-    Tunus Usulü Kuskus: Tunus usulü kuskusu diğerlerinden ayıran en önemli özellik kullanılan baharatlardır. Yerliler genellikle kuzu ve sebzeli ya da kabaklı kuskus yemeyi tercih ediyorlar. Tunus yemeklerinde çok önemli bir role sahip olan kuskus, ülkenin ana yemeklerinden biri olarak kabul ediliyor. Tunus usulü kuskus daha ince tanelerden oluşmaktadır ve genellikle harissada denen meze eklenerek servis edilir. Ayrıca çeşitli etler, biber, nohut, patates ve havuç ile birlikte servis edilebiliyor.-    Khobz Mella: Khobz Mella’yı pişirmek için açık ateş gerekmektedir. Pişirme tekniğinin oldukça önemli olduğu bu yemeği çoğu Tunus restoranında bulabilirsiniz.-    Kefta: Tunus’un milli yemeğidir. Içerisinde kıyılmış kuzu veya dana eti, çeşitli baharatlar ve doğranmış soğan bulunmaktadır. Küçük toplar haline getirilerek kızartılmaktadır. Domates sosu veya havuç salatası ile servis edilebilir.5.    Tunus’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Tunus’ta yapmadan dönmemeniz gereken öncelikle şey Tunus’a kadar gelmişken çöl manzarası görülmeden gidilmemeli. Ayrıca şehrin tarihi noktaları mutlaka ziyaret edilmeli. Zaten çok da pahalı olmayan ülkede biraz alışveriş yapılmalı. Türkler ile iyi anlaşan Tunuslular ile alışveriş keyifli olabilmektedir. Şehrin hemen her yerinde bulunan pazarlar gezilmelidir. Şehirde diğer uygarlıklardan kalan izler görülmeye değer.6.    Tunus’taki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tunus’ta dikkat edilmesi gereken ilk husus Tunus müslüman bir ülkedir. Bu yüzden gece hayatı sınırlıdır. Tunus pahalı mı sorusuna cevap ise hayır olacaktır. Tunus lüks, hesaplı veya egzotik stil konaklama alternatifleriyle görülmesi gereken bir şehirdir.

Emlak365.com Özel İçerik


Gelişmelerden Haberdar Olun

@