Türk Ekonomisinin Beklediği Yeni Ekonomi Teşvik Paketini Açıkladı! Altın, Dolar ve...

Son Dakika Haber; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ekonomide yeni destek, teşvik paketlerine ilişkin beklenen konuşmasını yapıyor. Dolar, altın piyasası ve enflasyon için kritik kararlar...

Finans 12.02.2022 - 14:28 12.02.2022 - 14:54 Mustafa Karagöz

Döviz kuru, Dolar TL değişimi, Altın Piyasası için oldukça önemli kararların açıklanacağı Ekonomide Yeni Destek Paketinin detayları Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklandı. Düzenlediği basın toplantısında gerçekleştirilen toplantı, alınan kararlar ve atılacak adımlara ilişkin bilgi veren Nureddin Nebati'nin konuşmasının tüm detayları Emlak365.com adresinde.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI NUREDDİN NEBATİ YENİ EKONOMİ PAKETİNİ AÇIKLADI. 

Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı kapsamında yapmış olduğu konuşmasının başında, daha önceden açıklanan enstrümanların detaylarını açıklayacağını söyledi. 

"Türkiye ekonomi modeli yeni adımlar ve enflasyon tedbirleri tanıtım toplantısındayız. Bildiğimiz üzere geçen yıl aralık ayında hayata geçirdiğimiz ekonomi modelimizin adımlarını bir bir işliyoruz. Bugün de 20 Aralık'tan sonra önemli bir eşiği geçeceğiz. Yatırım, istihdam, Üretim ihracat olmak üzere 4 sac ayağı üzerine inşa ettiğimiz Türkiye Ekonomi Modelimizin daha önce size açıkladığımız enstrümanların detaylarını ve enflasyonla ilgili adımları sizlerle paylaşacağım. Öncelikle biliyorsunuz, geçen 20 Aralık'tan itibaren sayın Cumhurbaşkanımız hızlı bir şekilde saat 19 itibarıyla tedbirler paketini sunmuştu."

YENİ EKONOMİ PAKETİ NEBATİ

Kur Korumalı Vadeli Mevduat

"İlk maddemiz koruma mevduatı ile ilgiliydi. O günden bugüne kadar elhamdülillah en önemli sac ayaklarından bir tanesi tam işleyiş halinde ve her geçen gün ivmesini artırarak belli bir noktaya geldi. Bu TL'ye olan güven, inancın ve sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde ortaya konan performansın tescil edilmesiyledi. Gün geçtikçe TL'deki mevduatın ağırlığı bozdurulan dövizler lehine döndü. O günden sonra 340 milyar liraya varmış olan mevduat koruma hesabındaki miktarda ödvizin bozdurulma oranı yüzde 49'u yani 10 milyar doları geçti."

ALTIN EKONOMİYE NASIL KAZANDIRILACAK?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati merakla beklenen altının ekonomiye nasıl kazandırılacağı ile ilgili olarak detayları paylaştı. 

altın-tasarruf-şubat-2022

"Altınla ilgili tasarruf önerimiz nedir? Neler yapmamız gerekiyor? Yastık altı birikimlerini ekonomiye kazandıran sistemi bütüncül olarak finansmana alınması ve yurt içi tasarrufların geliştirilmesine, etkin yatırımlara yönlendirilmesine ve TL tasarrufların artırılmasını amaçlayan bir model.

Bu model yastık altı birikimleri finansal sisteme kazandıracak, büyümenin finansmanında dış tasarrufların yerine yerli tasarrufların merkeze alınmasını sağlayacak, yurt içi tasarrufların etkin yatırımlara yönlendirilmesi gerçekleştirilecek, TL tasarrufların cazibesini artıracaktır. Bilindiği üzere bugüne kadar yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasına ilişkin çalışmalar bütüncül olmadan paydaşlar vasıtasıyla yürüyordu. Yastık altındaki büyük tasarruflar ülkemizin gerçeği olmasına rağmen bunun ekonomiye kazandırılmasına yeterinde yol alınamadı."

1500'DEN FAZLA KUYUMCU DAHİL OLACAK 10.000'E ULAŞACAK

"Bu amaçla bugüne kadarki münferit çabaları toplulaştıracak 2022 Mart ayında 1 Mart’tan itibaren 81 ilde en az 1 adet olmak üzere 2022 yılında da 1500’ün üzerindeki kuyumcunun dahil olacağı çalışmaları başlatıyoruz. Yürütmeye koyacağımız yeni uygulamayla Ahmet Amca, Ahmet Dayı, Ayşe Teyze bugünlerde Kıbrıs’taki şehitlerimizi ve gazilerimizi çok üzdüğü için ona bugün Emine Teyze diyelim, bunlar çocuklarının geleceğe, kendi tasarruflarını sağlayacak adımlar atacak."

ALTININI YATIRAN NE KAZANACAK?

"Fiziki Altın tasarruflarını kolay ve güvenli şekilde kuyumcular ve bankalar aracılığıyla finansal sisteme teslim edecekler. Talep etmeleri halinde fiziki olarak da geri alabileceklerdir. Altın depo ve katılım hesaplarına fiziki altınlarını rahatlıkla yatırabilecekleri gibi altınlarının karşılığı TL tutarları ile altın dönüşümlü mevduat ve katılım hesabı açarak değer korumasından faydalanırken risksiz bir kazanç sağlayacaklardır. Fiziki altın teslim noktaları bankalar olacak, platformlar olacak ve kuyumcular olacak. Kuyumcuların sayısı 1500’ün üzerinde olacak. Mart ayından itibaren ve yıl sonuna en az 10000 kuyumcunun devreye alındığı bir sistemi paydaşlarımızla yerine getireceğiz."

Vatandaş ziynet altınlarını teslim edecek. Bu işleyişte en önemli paydaşlar katılım bankaları ve kamu mevduat bankaları olacak. Bankaların her ilde bir şubesi mutlak surette kuyumcu işleyişini de gösterecek. Altın gününden ziyade her gün altın işlemi yapabilecek.

Ayrıntılar Geldikçe Haberimiz Güncellenecektir...

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@