Türk Ev Sahipleri Zamda Avrupa'yı Solladı! Türkiye'nin Zirvede Yer Aldığı Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı Ülkeler

Tüm dünya büyük bir barınma krizi ile mücadele etmeye çalışırken dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ülkeler açıklandı. Açıklanan listeye göre Türkiye zam rekortmeni olarak ilk sırada yer aldı.

Emlak Haberleri 22.04.2022 - 15:45 22.04.2022 - 15:45 Gülcan Özer

Konut fiyatları tüm dünyada büyük bir hızla yükselmeye devam ederken ev fiyatlarının en çok arttığı ülkeler listesi açıklandı. Dünyanın en saygın kurumlarından Knight Frank tarafından hazırlanan konut fiyat endeksi raporuna göre tüm dünyada konut fiyatlarında hızlı bir artış yaşanırken ev fiyatlarının dünya çapında en çok yükseldiği ülke Türkiye oldu. 

Türkiye'de hem satılık hem de kiralık ev fiyatlarında son derece sert bir yükseliş yaşanırken ev fiyatlarının en çok arttığı ülkeler listesinde gelen zamların etkisi ile Türkiye ilk sırada yer aldı. Knight Frank tarafından açıklanan rapora göre 2021 senesinin son çeyreğini kapsayan Ekim, Kasım ve Aralık ayının ortalamasında Türkiye'de konut fiyatları nominal bazda yüzde 59,6 oranında artış göstererek zam rekoru kırdı. 

TÜRKİYE'DE KONUT FİYATLARI NE KADAR YÜKSELDİ, EV FİYATLARINA NE KADAR ZAM GELDİ?

Knight Frank tarafından düzenli olarak hazırlanan ve kamuoyuna duyurulan rakamlara göre Türkiye'de konut fiyatları 2021 senesinin son çeyrek döneminde nominal bazda yüzde 59,6 oranında artış gösterirken enflasyondan arındırılmış reel fiyat getirisi ise yüzde 17,3 oldu. Bu oran ile Türkiye söz konusu dönemde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke oldu. 

yeni zelanda konut fiyatları

Listenin ikinci sırasında ise konut fiyatlarının yüzde 22,6 oranında arttığı Yeni Zelanda yer aldı. Nominal bazda yüzde 22,6 oranında artan konut fiyatları, reel fiyat artışında ise yüzde 15,7 olarak ölçüldü. 

çekya konut fiyatları

Aynı dönem içerisinde konut fiyatlarının nominal bazda yüzde 22,1 oranında artış gösterdiği Çekya ise listede 3. sırada yer aldı. Enflasyondan arındırılmış reel fiyat artışı ise yüzde 16,4 oldu. 

slovakya konut fiyatları

4. sırada yer alan Slovakya'da konut fiyatları nominal yüzde 22,1 ve reel bazda ise yüzde 15,4 oranında zamlandı. 

avustralya konut fiyatları

5. sırada yer alan Avustralya'da konut fiyatları reel bazda yüzde 17,5 oranında ve nominal bazda yüzde 21,8 oranında artış gösterdi.

hollanda konut fiyataları

6. sırada yer alan Hollanda'da konut fiyatları nominal bazda yüzde 20,3 ve reel bazda yüzde 13,8 oranında artış gösterdi. 

abd konut fiyatları

7. sırada yer alan Amerika'da ise konut fiyatları nominal bazda yüzde 18,8 oranında artış gösterirken bu artış reel bazda ise yüzde 11  olarak gerçekleşti. 

güney kore konut fiyatları

Güney Kore ise nominal bazda yüzde 18,4 ve reel bazda yüzde 14,2 oranındaki artış ile 8. sırada yer aldı. 

jersey adası konut fiyatları

9. sırada yer alan Jersey adasında ise konut fiyatları aynı dönem içerisinde yüzde 18,4 oranında artış gösterdi. 

estonya konut fiyatları

Listenin son sırasında ise konut fiyatlarının nominal bazda yüzde 17,3, oranında artış gösterdiği Estonya yer aldı. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@