TÜRK-İŞ Yoksulluk ve Açlık Sınırı Nisan 2022 Açıklandı! 4 Kişilik Ailenin Fakirlik Sınırı Kaç TL?

4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı Nisan 2022 rakamları açıklandı. TÜRK-İŞ açlık sınırı 2022 ve yoksulluk sınırı rakamları ağızları açık bırakırken asgari ücret maaşını geride bıraktı.

Finans 27.04.2022 - 14:45 27.04.2022 - 14:48 Gülcan Özer

Yükselen enflasyon rakamları nedeniyle gıda ürünleri, kira ve faturalarda rekor seviyelerde yükseliş yaşanırken gelen zamlar dar gelirlinin sırtındaki geçim yükünü de ağırlaştırmıştı. Süreçten ve yapılan zamlardan en çok etkilenen sabit gelirli asgari ücretli çalışanlar, emekliler ve dar gelirli vatandaşlar olarak öne çıkmıştı. 

Süreçte TÜRK-İŞ tarafından hesaplanan açlık sınırı ve yoksulluk sınırı rakamlarına da bu artış yansıdı. 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olarak hesaplanan açlık sınırı asgari ücret rakamının üzerine çıkarak büyük yankı uyandırdı. Bu rakama göre asgari ücret maaşı alan bir kişinin ücreti açlık sınırını dahi karşılayamaz hale geldi. 

TÜRK-İŞ AÇLIK SINIRI NİSAN 2022 RAKAMI ASGARİ ÜCRETİ AŞTI! 

Her ay belirli ürün grupları üzerinden hesaplanarak TÜRK-İŞ tarafından açıklanan yoksulluk sınırı ve açlık sınırı rakamları Nisan ayı için hesaplandı. Açıklanan rakamlara göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olarak hesaplanan açlık sınırı rakamı 5 bin 323 TL'ye yükseldi. Böylelikle açlık sınırı asgari ücretin bin 70 TL üzerine çıkmış oldu. 

türk iş rakmalrı

BEKAR BİR ÇALIŞANIN AYLIK YAŞAM MALİYETİ NİSAN 2022 NE KADAR?

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan rakamlara göre 2022 yılı asgari ücretinin 1.070 TL üzerine çıkan açlık sınırı yanı sıra mutfakta yaşanan aylık enflasyon yüzde 8,02 ve son 12 aylık mutfak enflasyonu artışı yüzde 85,02 olarak gerçekleşti. Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise 6 bin 965 liraya yükseldi.

yoksulluk sınırı tüik

TÜRK-İŞ YOKSULLUK SINIRI 2022 NİSAN! 4 KİŞİLİK AİLENİN YOKSULLUK SINIRI KAÇ TL OLDU?

Açlık sınırında olduğu gibi yoksulluk sınırındaki rakamlarda yükseldi. Açıklanan rapora göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı rakamı 17 bin 340 TL'ye çıktı. TÜRKİŞ yoksulluk sınırı hesaplamasında gıda harcaması yanı sıra giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu harcamaların toplamı üzerinden rakam belirleniyor. Yani kısacası kişinin hayatını idame ettirmesi için gerekli zorunlu harcamaların toplamı dikkate alınıyor.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@