Türk Lirasında Zorlu Süreç! Dolar Kahini FED PPK Sonrası Çıkacağı Rakamı Tahmin Etti

Dolar TL karşısında Nisan ve Mayıs aylarında nasıl bir seyir izleyecek? Düşecek mi, çıkacak mı? PPK faiz kararı daha sonra FED faiz kararının etkileyeceği dolar kuru için ise yeni bir tahmin geldi.

Finans 09.04.2022 - 14:32 09.04.2022 - 14:32 Mustafa Karagöz

Emlak365.com -  Dolar kurunun yeni dönem hareketleri piyasalar için kritik bir süreç oluşturuyor. Başta enflasyon oranları ve alım gücüne etki edebilecek konumda dolar kuru, yükselmesi durumunda 7'den 70'e birçok üründe fiyat artışına neden oluyor. Fiyatlardan etkilenen ilk ürün grubu ise akaryakıt ve enerji ürünleri oluyor. Vatandaşların da yakından takip ettiği dolar kurunun kısa vadeli geleceği ise iki önemli karara göre şekillenecek. 

DOLAR TL'NİN GELECEĞİNE ETKİ EDECEK 2 ÖNEMLİ KARAR

Ekonomi gündemi önümüzdeki günlerde iki önemli gelişmeye göre yön bulacak. Bu gelişmelerin ilki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Nisan 2022 dönemi faaliyet takviminde yer alan Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı olacak. Listenin ikinci sırasında ise Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından Mayıs ayının ilk günlerinde gerçekleştirilecek olan faiz toplantısı. Bu iki toplantıdan çıkacak olan karar dolar kurunun yön bulmasını sağlayacak. 

merkez-bankasi-dolar-nisan-mayıs-2022

1. Kritik Eşik: 14 Nisan Perşembe PPK Faiz Kararı

Merkez Bankası 2022 yılı Nisan ayı PPK toplantısı diğer dönemlerden farklı olarak ayın 2. haftasında yapılacak. Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlık edeceği toplantı sonrası şu anda yüzde 14.00 bandında bulunan politika faiz oranlarında değişiklik olup olmayacağı açıklanacak. 

Beklentiler Açıklandı; Merkez Bankası'nın PPK toplantısına ilişkin ilk beklenti anketi AA Finans ekonomistlerinden geldi. 18 ekonomistin katıldığı ankette faiz oranlarının yüzde 14.00 seviyesinde sabit tutulacağı öngörüldü. 18 ekonomistin tamamı da TCMB'nin faizleri değiştirmeyeceği tahmininde bulundu. 

fed-dolar-nisan-mayıs-2022

2. Kritik Eşik: 4 Mayıs Çarşamba FED Faiz Kararı

Dolar kurunun yön bulmasında ise esas kritik eşik FED'in alacağı faiz kararı olacak. Mart ayında alınan 25 baz puanlık faiz artışı kararı dolar TL'de çok sert değişimlere neden olmamıştı. Mayıs ayında alınabilecek daha yüksek oranlı bir artışın Dolar kurunda yükselmeye neden olabileceği ifade ediliyor. ABD'de enflasyon oranlarının çok yüksek çıkması ve savaşın ekonomik etkileri kapsamında artışın beklenenden daha üst seviyede olabileceği tahminleri var. 

dolar-nisan-mayıs-2022

"DOLAR KURU MAYIS'TA 15.50 TL OLACAK TAHMİNİ"

Para ve Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş FED ve PPK toplantılarından çıkacak olan sonuca ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Alınacak kararlar sonrasında 1 Doların Kaç TL seviyesine göreceğini yorumlayan Memiş "Döviz kurlarında yukarı yönlü ataklar gelmesi çok kuvvetli. Bunun iki nedeni var: birincisi artan enflasyon, ikincisi ise Fed’in faiz artırımına göre doların değerinin artması. Mayıs’ta borsalarda satışlar başlarsa bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde dolar yukarı yönlü ataklar yapabilir. 15 TL-15,50 TL bant aralığını mayısta bekliyorum." değerlendirmesinde bulundu. Memiş konuşmasının sonunda ise Mayıs'ta FED'in konuşulacağını da sözlerine ekledi. 

EDİTÖR NOTU: Dolar kuru ve piyasalara ilişkin değerlendirmeler haber amacı taşımakta olup asla yatırım tavsiyesi içermez...

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@