Türk Müteahhitlerden Çin Atağı! Yabancıya Konut Satışında Çinliler Hedefte

Türkiye'de yabancıya konut satışı konusunda açıklanan rakamlar giderek yükselmeye devam ederken müteahhitlerin yeni rotası Çinliler oldu!

Türk Müteahhitlerden Çin Atağı! Yabancıya Konut Satışında Çinliler Hedefte

Pandeminin olumsuz etkilerinin giderek azalması ile beraber yabancılara konut satışı rakamlarında artış hızlı bir şekilde sürüyor. Sektör yaşanan artıştan daha fazla istifade etmek amacı ile kendisine yeni bir yol haritası çizmek için çalışmalarını hızlandırdı.

Türk müteaihhitler özellikle de Çin pazarından yeteri kadar faydalanılamadığını belirterek rotasını bu yöne çevirdi. Çin'den gelen talep 2020 senesinde büyük oranda pandemiye rağmen artış gösterirken 2021 senesinde yapılan kanuni düzenlemeler sonrasında düşüşe geçmişti.

DEĞERLEME ŞİRKETLERİNE GETİRİLEN SIKI DENETİM KONUT SATIŞLARINI OLUMSUZ ETKİLEDİ!

Yapılan konut satışlarını değerlendiren emlak piyasası uzmanları 2020 senesinde dönem dönem 3. sıraya kadar yükselen Çin'in daha sonra artan baskı nedeni ile 13. sıraya kadar düştüklerini belirterek süreçte sıkı denetimin etkisi öne çıktı.

Konuyu değerlendiren Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal alımları Çinli şirketlerin yaptıklarını belirterek "“Bu şirketler yüksek karlarla aldıkları gayrimenkulleri Çinli bireylere satıyorlardı. Bunların temel alım sebebi de vatandaşlık.

Yabancıya taşınmaz ediniminde değerleme zorunluluğuna getirilen sıkı denetimlerden dolayı bu şirketler yüksek kar yapacakları fiyatları göremediler. Öncesinde değerleme şirketlerine değerinin üzerinde bir fiyat yazdırabiliyordu. Şimdi değerleme firması o fiyatı yazmayıp gerçek fiyatı yazınca bu sefer de o bedel üzerinden satışı gerçekleştiremiyor" diyerek bu nedenle firmaların yatırım iştahlarını kaybettiklerini dile getirdi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇİNLİ YATIRIMCI AVINA ÇIKACAK!

Yaşanan süreç nedeniyle inşaat sektörü artık direkt olarak Türkiye'de konut yatırımı yapmak isteyen Çinli yatırımcı avına çıkacak. Pekin ve Şanghay’da düzenlenen fuarlara katılacak olan Türk müteahhitler projelerini tanıtarak yatırım çekmeye çalışacak.