Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar İle Merkez Bankası Genelgesi Değiştirildi!

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Genelgesinde Değişiklik Yapılmasına dair genelge yayımlandı.

Emlak Haberleri 21.12.2021 - 07:21 21.12.2021 - 07:22 Gülcan Özer

21 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete ile Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ile Hazine ve Maliye Bakanlığının 2008-32/34 Sayılı Tebliğine İlişkin I-M Sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Genelgesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (Sayı: 2021/13) yayımlandı. Yayımlanan genelge kapsamında Merkez Bankası tarafından alım satıma konu olan dövizler arasına iki yeni para birimi daha eklenmiş oldu. 

MERKEZ BANKASI TARAFINDAN ALIM SATIMA KONU OLMAYAN DÖVİZ KURLARI İÇİN YENİ KARAR! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ile Hazine ve Maliye Bakanlığının 2008-32/34 Sayılı Tebliğine İlişkin I-M Sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Genelgesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge bugün itibari ile yürürlüğe girdi. 

Yayımlanan yeni genelge kapsamında daha önce Merkez Bankası tarafından alım satıma konu olmayan döviz kurları arasında yer alan 2 para birimi alım satıma konu olan döviz kurları arasına girmiş oldu.

türk parası kıymetini koruma kanunu tebliği

Bugünden itibaren yürürlüğe giren yeni genelge kapsamında Katar Riyali QAR kodu ile Azerbaycan Yeni Manatı ise AZN kodu ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nca alım satım konusu yapılan dövizler arasına katılmış oldu. Son eklenen 2 yeni para biriminin ardından liste şu şekilde sıralandı;

KONVERTİBL DÖVİZLER LİSTESİ!

ABD Doları 

Avustralya Doları 

Azerbaycan Yeni Manatı 

Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi 

Bulgar Levası 

Çin Yuanı 

Danimarka Kronu 

Euro 

Güney Kore Wonu 

İngiliz Sterlini 

İran Riyali 

İsveç Kronu

İsviçre Frangı 

Japon Yeni

Kanada Doları 

Katar Riyali

Kuveyt Dinarı 

Norveç Kronu 

Pakistan Rupisi 

Rumen Leyi 

Rus Rublesi 

Suudi Arabistan Riyali 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@