Türk Sinemasının Usta İsmi Kartal Tibet Hayatını Kaybetti! Kartal Tibet Kaç Yaşındaydı, Neden Öldü?

Türk sinemasının ve Yeşilçam'ın efsane isimlerinden olan Kartal Tibet'in hayatını kaybettiği bildirildi. Kartal Tibet kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, neden öldü?

EMLAK MAGAZİN 02.07.2021 - 02:59 02.07.2021 - 02:59 Emlak 365

Türk sinemasından bir yıldız isim daha ebediyete göçtü. Yeşilçam'ıun efsane isimlerinden olan Kartal Tibet'in hayatını kaybettiği bildirildi. Usta oyuncu ve yönetmenin ölüm haberi sanat dünyasında büyük bir üzüntüyle karşılanırken Kartal Tibet'in hayatına yönelik araştırmalar da hızlandı. 

KARTAL TİBET NEDEN ÖLDÜ?

Türk sinemasının efsane isimleri arasında yer alan Kartal Tibet'in neden hayatını kaybettiği merak konusu oldu. Bu hususta herhangi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak Kartal Tibet'in ilerleyen yaşı nedeniyle bazı sağlık problemlerinin olduğu biliniyordu. Kesin ölüm sebebi hakkında ise yakınlarının veya ailesinin bir açıklama yapması bekleniyor. 

Kartal Tibet'in hayatını kaybetmesi üzerine sanat dünyasının ünlü isimleri sosyal medyada üzüntülerini dile getirmeye başladılar. Oldukça önemli bir yıldız ve yönetmen olan Kartal Tibet'e özellikle sinema dünyasında büyük bir usta olarak bakılıyordu.

KARTAL TİBET KİMDİR?

1938 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir. Türk sinemasında 200 civarındaki filme imza atarak büyük bir oytuncu olduğunu kanıtlamıştır. Oynadığı ve yönettiği filmler ile Türkiye'de çok büyük izler bırakmıştır. 

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde eğitim alan Kartal Tibet 1961 yılında Ankara'nın ilk özel tiyatrosu olan meydan Sahnesi'nin de kurucularındandır. 

Türk sinemasına Karaoğlan filmi ile giriş yapan Kartal Tibet en çok Tarkan filmi serisi ile ilgi uyandırmıştır. 1990'lı yıllardan sonra Tarkan filmi serisi çok sayıda televizyon kanalında yayınlanırken beğeni ile izlenmeye devam edilmiştir. 

Kartal Tibet filmografisi içerisinde çok çeşitli film türleri yer almıştır. Edebiyat uyarlamalarından komedilere kadar çok sayıda filmde emek vererek Türk milletinin gönlünde yer edinmeyi başarmıştır. 

1977'de oyunculuktan yönetmenliğe geçen Kartal Tibet'in ilk filmi ise Türk sinemasının efsane filmlerinden olan ve Kemal Sunal, Şener Şen gibi usta oyuncuların rol aldığı Tosun Paşa olmuştur. Kartal Tibet yönetmöeni olduğu 56 film ile Türk sinemasının ünlü yönetmenleri arasına girmiştir. Bu filmler halen daha beğeni ile izlenmektedir. 

Kartal Tibet kariyerini 2006 yılında noktalamıştı. 83 yaşında hayatını kaybeden ünlü oyuncu Kartal Tibet son olarak 2006'da Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu ve Amerikalılar Karadeniz'de 2 filmlerini yönetmişti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@