Türkevi Binası Yenilenerek 35 Katlı Gökdelen Dikilecek

Türkiye'nin IBM’den 40 yıl önce satın alınan ABD New York’taki 11 katlı başkonsolosluk binasının 6 yıl süren yıkımının ardından lale motifli 35 katlı gökdelen dikilecek.

Yatırım Rehberi 20.08.2017 - 08:30 15.07.2021 - 00:22 Serhat Karaman

Türkiye'nin IBM’den 40 yıl önce satın alınan ABD New York’taki 11 katlı başkonsolosluk binasının 6 yıl süren yıkımının ardından lale motifli 35 katlı gökdelen dikilecek.

IBM’den 40 yıl önce satın alınan ABD New York’taki 11 katlı başkonsolosluk binasının yıkımı 6 yılda tamamlandı. Yıkılan 11 katlı başkonsolosluk binasının yerine lale motifli 35 katlı gökdelen yapılacak.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nin hemen karşısında yer alan Türkevi Binası’nın yenilenmesi için 2006 yılında atılan ilk adımdan sonra bina 2011 yılında boşaltılmıştı. Fakat binanın yıkım işlemlerine başlanılmamıştı.

Türkevi binasının zemin katının yıkımı tamamlandı. Türkevi Binasının yenilenmesi için yapılan çalışmada, binanın daha yüksek katlara sahip olabilmesi için yanındaki 5 katlı binayı Dışişleri Bakanlığı, 5.5 milyon dolara satın aldı.

5.5 milyon dolara alınan binanın yıkımı tamamlandıktan sonra, 35 katlı gökdelen inşa çalışmaları başlayacak. Yenilenecek Türkevi Binasını yaklaşık olarak 20 bin metrekare alana inşa edileceği planlanıyor.

Rezidans Yapılacak

Yenilenmesi planlanan Türkev Binasının 2021 yılında tamamlanması düşünülüyor. Türkevi binasının inşaat çalışmalarını, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yapan IC İçtaş İnşaat, ABD merkezli şirket Tishman ile birlikte üstlenecek.

100 milyon doları geçmesi beklenen yeni Türkevi’nde BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun çalışma ofislerinin yanı sıra üst katlarda diplomatların konaklayacağı residans da yer alacak.

200 kişilik konferans ve toplantı salonlarının yer aldığı ve 20 araçlık yeraltı otoparkının da projede yer alacağı belirtildi. Yenilenen bina içerisinde yer alan bu alanlar Amerikan mimarlık firması Perkins Eastman tarafından tasarlandı.

Çevre Dostu Gökdelen

Baş mimarı Jonathan Stark, Türkiye’ye gidip inceleme yaptıktan sonra projeye başta Selçuklu olmak üzere geleneksel Türk mimari motiflerini inceleyerek lale şeklinde gökyüzüne yükselecek yeni Türkevi projesini hazırladı.

Yağmur sularının biriktirilerek kullanılmasına olanak sağlayacak depo sistemi ve yeşil bina kapsamında “Leed Silver” sertifikasına sahip olacak bina çevre dostu gökdelen olarak inşa edilecek.

Türkevi binası 1977 yılında, dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in çabalarıyla satın alınan bina içerisinde KKTC temsilciği ve Atatürk Okulu’nun da bulunduğu Türkevi binası geçen 40 yıl içinde yüzlerce Türk ve yabancı devlet başkanı, başbakan ve bakanları ağırladı.

17-21 Eylül 2017 tarihleri arasında BM Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere New York’a gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın burada sembolik bir temel atma töreni yapacağı düşünülüyor.

Yenilenmesi planlanan Türkevi Binasının 6 yıl süren yıkımının ardından çalışmalara başlanarak 2021 yılında tamamlanacağı belirtildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@