Türkiye 1,5 Milyon Mültecinin Ülkesine Dönmesini Amaçlıyor

Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde ülkelerine geri dönmeleri için çalışmalar hızlandı. 15-20 ay içerisinde 1,5 milyon mültecinin ülkesine geri dönmesi hedefleniyor.

Gündem 25.04.2022 - 09:53 25.04.2022 - 09:54 Gülşah Konuk Akın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında Suriyeli mültecilerin ülkelerine güvenli bir şekilde geri dönmeleri için gereken şartların sağlanacağını açıklamıştı. Mültecilerin geri dönüşü için yapılan çalışmalara hız verildi. Barış Pınarı, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekat bölgelerinde büyük ilerleme kaydedildi. Katar tarafından fonlanan 200 bin konut için analizler yapıldı. TSK ve Milli Ordu tarafından terörden arındırılan bölgelerin Esad tarafından şartları olgunlaştırılacak ve bu şekilde 1,5 milyon mültecinin ülkesine dönmesi sağlanacak.

suriye

RESMİ NÜFUS VE TAPU KAYITLARININ GÜNCELLENMESİ GEREKİYOR
Türkiye Esad rejimi ile görüşmelerinde ilk olarak resmi nüfus ve tapu kayıtlarının 2011 yılının öncesine göre yenilenmesini talep etti. Gösteriler ve iç savaş döneminde yüzbinlerse Suriyelinin ev ve arazilerine el konuldu. Bu nedenle hem güvenlik endişeleri devam ediyor hem de geri dönüşler için engel teşkil ediyor. 

Türkiye'nin haberine göre; mültecilerin ülkelerine geri dönmeleri durumunda can ve mal güvenliği için teminat verilirse 700 bin Suriyelinin ülkesine döneceği öngörülüyor. Türkiye, İdlib, Haleb, Lazkiye, Hazeke ve Hama hattı üzerinden hem ticari hem de insani koridorlar açacak. Mültecilerin geri dönmesi ile karşılıklı ticaret kanalları da aktif olacak. Şam-Golan kökenli Abdulkerim Ağa, can ve mal güvenliği teminatı verilmesi durumunda en az 700-800 bin Suriyelinin geri dönmeyi kabul edeceğini açıkladı. Türkiye, Avrupa, Ürdün ve Lübnan'da bulunan binlerce Suriyeli ülkesine dönmek istiyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@