Türkiye Bankalar Birliği'nden Kredi Ve Kur Korumalı Mevduat Hesapları Açıklaması!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar kredi ve Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarına dair açıklamalarda bulundu. 

Finans 30.05.2022 - 18:59 30.05.2022 - 18:59 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinin can damarı olan bankacılık sektörüne dair yeni bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar finans dünyasına dair kritik açıklamalarda bulundu. Bankaların kredi verme istatistikleri ile Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları hakkında bilgiler veren Alpaslan Çakar sürecin çok olumlu bir yöne doğru gittiğini söyledi. 

22 ÜLKENİN TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜNDE YATIRIMI VAR

Türk bankacılık sektörünün Türkiye’nin en kurumsal sektörlerinden birisi olduğunu belirten Alpaslan Çakar, “Türk bankacılık sektörü 22 ülkenin yatırımlarının olduğu bir sektördür. Banka bilançolarının pasifi incelendiğinde öz kaynak yapısının çok güçlü olduğunu görebilirsiniz. 6 trilyon TL’ye ulaşan bir mevduat yönetiliyor. Kur korumalı mevduat sistemi ile yabancı para ile TL dengesinde çok ciddi yükselme kaydedildi. Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü için 10 trilyon TL rakamını verebiliriz.” dedi.

TAHSİLİ GECİKMİŞ KREDİ ALACAKLARI YÜZDE 2,8

Kredi açıklamasında da bulunan Alpaslan Çakar, “Türk bankalarının kredi büyüklükleri 5,6 trilyon TL’ye ulaştı. Bu krediler çeşitli sektörlere kullandırılmış. En çok kredi kullandırılan sektör yüzde 28 ile imalat sektörü oldu. Ardından ticaret sektörü yüzde 16, inşaat sektörü yüzde 11 ve enerji sektörü yüzde 9’luk paylara sahipler. Tahsili gecikmiş kredi alacakları yüzde 2,8 seviyesinde. Bunun ticari kredilerde oranı yüzde 2,9, bireysel kredilerde ise oranı yüzde 2,5 civarında bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

BANKALAR KREDİLERLE ÜRETİMİ DESTEKLEDİ

Bankaların kredi büyümelerine dikkat çeken Alpaslan Çakar, “Son 12 aylık verilere baktığımızda Türk bankacılık sektöründe kredi büyümesi yüzde 148 olmuş. Bireysel kredilerde dört puanlık düşüş gerçekleşirken ticari kredilerde dört puanlık artış kaydedilmiş. Bankalarımız bireylerden daha çok reel sektörü finanse etmişler. Reel sektörde de imalat sektörünün kredi kullandırımı yükselmiş ve bu da üretimin desteklendiğini ortaya koyuyor.” şeklinde konuştu. 

KKM HESAPLARI AÇIKLAMASI

Kur korumalı mevduat hesapları ile alakalı da konuşan Alpaslan Çakar, “Kur korumalı mevduat hesapları son dönemlerde en önemli bankacılık ürünlerinden birisi haline geldi. Bu yönde yoğun talepler oluyor. Hatta KKM hesaplarına yeni müşteri girişleri de devam ediyor. Bu TL’nin döviz karşısında avantajı oluyor.” dedi.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@