Türkiye Bunu Kaldıramaz Dünyanın En Kötüsü Oluruz Diyen Selçuk Geçer Dolar Kurunun Ne Zaman 17 TL Olacağını Açıkladı!

Dolar kuru tahminleri ile gündem olmayı başaran Ekonomist Selçuk geçer kurun 17 TL olacağı zamanı açıkladı. Dolar kuru ne zaman 17 TL olacak? 

Finans 17.05.2022 - 22:47 17.05.2022 - 22:47 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde oldukça sancılı bir süreçten geçiliyor. Dolar yeniden Türk lirası karşısında atağa geçerken dolar kuru 15,90 TL sınırına dayandı. Bundan sonra yaşanabilecek gelişmeler ise merak konusu olmaya başladı. Yaşanabilecek olası gelişmeleri ekonomist Selçuk Geçer yorumladı. 

YIL SONUNDA CARİ AÇIK 50 MİLYAR DOLARI AŞAR

Cari fazla hedefinin imkansız haline geldiğini söyleyen Selçuk Geçer, “Yeni yeni zamlara alışık olunması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bol bol zamlar yapılacak. Cari fazla vereceğimizi iddia etmişti yetkililer. Ancak bugün tabloya baktığımızda öyle bir durum sözkonusu bile değil. Sadece Mart ayında 5,5 milyar dolar cari açık verilmiş. Yıl sonunda bu rakam 50 milyar doları geçer.” dedi.

EKONOMİMİZ BUNU KALDIRAMAZ

Dolar kurunun yeniden 11 TL seviyesine düşme ihtimalini değerlendiren Selçuk Geçer, “Dolar kurunu yeniden 11 TL – 12 TL seviyelerine çekebilirler mi sorusu sürekli geliyor. Eğer böyle bir şey müdahale ile olursa ekonomimiz bunu kaldıramaz. Dünyanın en kötü ekonomilerinden birisi haline geliriz. Enflasyon korumalı tahvil ile kuru baskılamaya çalışırlarsa daha bu iş toparlanmaz. Buna cesaret edebileceklerini düşünmüyorum. Kur düşüp orada kalmayacak bunun bedelini ödüyoruz sonra dolar kuru düştüğü yerin üzerine çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU NE ZAMAN 17 TL OLUR?

Dolar kurunun ne zaman 17 TL olacağını açıklayan Selçuk Geçer, “Dolar kuru için 15,85 TL seviyesi sanmayın ki yüksek bir seviyedir. Şu anda en dip seviyeleri konuşuyoruz. Önümüzdeki haftalardan itibaren 16 TL’yi kırıp 17 TL’yi aşan bir dolar kuru göreceğiz. Dolar kurunun yükselişini önleyecek bir silah kalmadı. Bunun engellemenin imkanı yok. Merkez Bankası faiz artırımı yaparsa teknik olarak kur belki baskılanabilir ama bu faiz artırımı öyle 100 baz puan, 200 baz puan olmaz. Enflasyonun üzerine çıkan bir faiz artırımı yapılamayacağı için faiz artırımı da artık devre dışı kalmıştır diyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Ekonomi yönetimini de eleştiren Selçuk Geçer, “Dolar kurunda kırılma olduğunda bunun önüne nasıl geçeceksiniz? Bu zihniyetle ve bakış açısıyla bunu nasıl frenleyeceksiniz? Enflasyonu düşüreceğiz diyorlar sadece bugün 7-8 zam haberi geldi. Zam yaparak mı enflasyonu düşüreceksiniz? Dünya bankacılık krizi riskini konuşurken biz duymuyoruz. Bunlara hazırlanmazsanız yarın daha kötü günler yaşarsanız. Ekonomi sadece kur baskılanarak yönetilmez. Merkez Bankası’nda rezerv bile bırakmadınız. Bundan donra dolar kurunu neyle baskılayacaksınız.” dedi.

Not: Burada yer alan tüm değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir ve yatırım önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@