Türkiye çöl tozuna bulanacak! Avrupa'dan uyarı geldi, o tarihlerde dışarı çıkmayın!

Avrupa Uzay Ajansı Türkiye'ye yaklaşmakta olan çöl tozuna ilişkin uyarı yaptı. Hayatı olumsuz etkileyecek olan Sahra çöl tozu için o illere uyarı yapıldı.

Gündem 15.04.2022 - 17:42 15.04.2022 - 17:42 Büşra Uluşen

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'nin birçok bölgesinde etkisini gösteren Afrika çöl tozu, bu kez isim değiştirerek yeniden ülkemize giriş yapacak. Avrupa Uzay Ajansı Kopernik Programı kapsamında Akdeniz Havzası'nda Sahra Tozu fırtınası bekleniyor. Fırtınanın Türkiye'de etkisini yoğun bir şekilde göstereceği ve günlük hayatı olumsuz etkileyeceği belirtildi. 

Türkiye çöl tozu etkisi altına girecek! O tarihlere dikkat

Avrupa Uzay Ajansı'ndan yapılan uyarıya göre Sahra çöl tozu 15-18 Nisan tarihleri arasında İtalya, Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiye'de etkisini gösterecek. Söz konusu çöl tozunun özellikle Türkiye'nin güney bölgelerinde etkili olacağı öngörülüyor.

Önceki hafta fırtına ve toz taşınımını 5'li  etkisi altına almıştı. Sahra Çölü'nden çıkarak ülkemize ulaşan dev toz bulutunun beklenen yağmur ile birlikte araçların üzerine çamur olarak yağacak. 

Meteoroloji vatandaşları uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin kuzeydoğu kesimlerinin parçalı bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Artvin ve Tokat çevreleri ile Sivas'ın kuzey kesimlerinin yağışlı, diğer yerlerin ise az bulutlu olması bekleniyor. 

Doğu Anadolu'nun kar yağan yüksek kesimlerinde çığ riski olduğu belirtilirken, iç ve doğu kesimlerde ise sabah ve gece saatlerinde buzlanma tehlikesi bekleniyor. 

Özellikle Pazar gününe dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, pazar günü yurdun batı kesimini etkisini alacak yağışlar nedeniyle İstanbul dahil birçok kentte çöl tozuyla birlikte olumsuz etki yaratabileceği belirtildi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@