Türkiye Ekonomisi İçin Tarihi Gün Diyen İslam Memiş'ten Faiz Kararı Öncesi Dolar, Gram Altın Ve Ons Altın Tahminleri

Merkez Bankası faiz kararı öncesinde Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yeni bir değerlendirme yaparak dolar ve altın yorumlarını paylaştı. İslam Memiş dolar ve altın yorumları...

Finans 20.10.2021 - 22:27 20.10.2021 - 22:33 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi için çok kritik bir süreç yaşanıyor. Merkez Bankası faiz kararının hemen öncesinde piyasalarda meydana gelebilecek fiyatlamalara dair büyük bir merak meydana geldi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş açıklamalarda bulunarak Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında piyasalarda hangi gelişmeler yaşanabileceğine dair yorumlarını kamuoyuna duyurdu.

TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN TARİHİ GÜN

Türkiye ekonomisi için tarihi bir gün yaşanacağını söyleyen İslam Memiş, “Dolar kurunda yeni rekor seviyeleri gördük. Dolar kurunda yaşanan yön belirsizliği Merkez Bankası'nın kararı ile son bulacak. Tüm yabancı kuruluşların gözü Merkez Bankası'nda. 21 Ekim Türkiye ekonomisi için tarihi bir gün olacak. Yüksek enflasyon ve yüksek kur karşısında Merkez Bankası piyasalardaki tansiyonu piyasalarda nasıl düşürmeye çalışacak sorusunun cevabını göreceğiz.” dedi.

DOLAR ENDEKSİ YÜKSEK OLAYDI KUR DANA FAZLA SIÇRARDI

Dolar endeksindeki düşüşlere dikkat çeken İslam Memiş, “Dolar kuru 9,37 TL'ye kadar yükselip 9,21 TL seviyesine kadar geriledi. Dolar endeksinde gerilemeler meydana geldi. Dolar endeksinin 94'ün altına sarkması dolar kurunda ancak bu kadar gevşeme yapabildi. Dolar endeksi 94'ün üzerinde olsaydı dolar kurunu 9,45 TL'nin üzerinde görebilirdik.” ifadelerini kullandı.

GRAM ALTIN ALACAKLAR BEKLESİN UYARISI

Gram altının 2021'in en yüksek seviyesine çıktığını hatırlatan İslam Memiş, “Gram altında 2021'in en yüksek seviyesi olan 534 TL'yi bu hafta gördük. Gram altını şu anda yüksek bulduğumu ve alım yapılmaması gerektiğini daha önce ifade ettim. Bana göre gram altın almak isteyenler biraz daha beklemeliler.” uyarısını yaptı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR KURU NE KADAR OLUR?

Merkez Bankası'nın faiz kararı senaryolarını ve dolar kurunun olabilecek fiyatlamalarını açıklayan İslam Memiş, “Merkez Bankası faiz artırımı yaparsa dolar kurunda 9 TL'nin altına sert bir şekilde iniş görülebilir. Merkez Bankası faizleri sabit bırakır ve herhangi bir değişiklik yapmazsa önce 9,15 TL ardından da 9,05 TL bandına geri çekilme meydana gelebilir. 50 baz puan faiz indirimi yaparsa 9,15 TL seviyesinde bir dolar kuru olur. 100 baz puanlık bir faiz indirimi gelirse dolar kuru 9,45 – 9,50 TL seviyesine sert şekilde yükselir.” şeklinde konuştu.

FAİZ KARARI SONRASI GRAM ALTIN FİYATI NE OLUR?

Merkez Bankası'nın faiz kararının gram altın fiyatını nasıl etkileyebileceğine dair tahminlerini belirten İslam Memiş, “Merkez Bankası 100 baz puanlık bir faiz indirimi yapması halinde gram altında 540 TL seviyesine doğru ataklar görebiliriz. Merkez Bankası faize dokunmazsa gram altında 515 TL seviyesinde gerilemeler olabilir. Merkez Bankası faiz artırımı yapmaktan yana tercih kullanırsa gram altında 500 TL seviyesine doğru geri çekilme gerçekleşebilecektir.” dedi.

ONS ALTINI KİMSE TUTAMAYACAK!

Analizlerine ons altın ile devam eden İslam Memiş, “Ons altın 1.785 Dolar seviyesind ebulunuyor. 1.800 dolar seviyesine doğru ilerleme meydana gelince bunun tepki alımları olduğunu ve yükselişlerin kalıcı olmayacağını söylemiştim. Bunda da haklı olduğun fiyat değişimleri ile ortaya çıktı. Ons altın yeni bir dip hareketi yaptıktan sonra gerçekleştireceği yükseliş hareketi ile asıl çıkışını gerçekleştirecek. O zaman istedikleri kadar manüpilasyoın yapsınlar ons altını tutamayacaklar. Ons altında 1.910 dolar seviyesine doğru ilerlemelere şahitlik edeceğiz. Ons altın son bir dip seviyesini denemedikçe yükselişler kalıcı olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Not: Piyasa değerlendirmelerinin yer aldığı haberimizdeki yorumlar tamamen ilgili ekonomiste aittir. Bunlardan yola çıkarak yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@