Türkiye Fabrikasını Kapatan Honda'dan Çalışanlara Bugüne Kadar Görülmemiş İkramiye Jesti!

Türkiye'deki fabrikasını kapatan Honda giderayak çalışanlarına çok büyük bir jest yaptı. Japon devi firma çalışanlarına yüksek tutarlı ikramiye dağıtarak işlerine son verdi...

Finans 02.10.2021 - 23:36 02.10.2021 - 23:42 Engin Uzunoğlu

Türkiye'nin önemli otomobil fabrikalarından olan Honda'nın Gebze fabrikası 24 yıl boyunca üretim yaptıktan sonra geçtiğimiz günlerde faaliyetlerine son vermişti. Honda Türkiye 2019 yılında açıklama yaparak 2021 yılında Türkiye'de üretimin durdurulacağını duyurmuştu. Bu planlama geçtiğimiz günlerde tatbik edilerek üretim sonlandırıldı. 

770 ÇALIŞANI VARDI

1997 yılında Kocaeli'nin Gebze ilçesinde otomobil üretimine başlayan Honda bu fabrikada Hondo Civic model otomobilin üretimini yapıyordu. Bulda 38 bin adet otomobil üreten fabrikanın ürettiği araçlar  hem yurt içinde hem de yurt dışında satılıyordu. Bu fabrikada ise 770 çalışan bulunuyordu. 2019 yılında fabrikanın üretimi durduracağının açıklanmasının ardından bu fabrikada çalışan personeller için işlerini kaybedecekleri de kesinleşmişti. 

HONDA TÜRKİYE ÜRETİMİNİ DURDURDU

Honda şimdi Türkiye'de daha üretim yağmayacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre ise Honda yalnızca pazarlama faaliyetleri nedeniyle Türkiye'de kalmaya devam edecek. Japon marka artık üretimi başka ülkelerde yapacak. Honda model araçlar da Türkiye'ye yurt dışından ithal olarak gelecekler.

ÇALIŞANLARA 48 MAAŞ İKRAMİYE VERDİLER 

Türkiye fabrikasını kapatan Honda'nın bu fabrikayı kapatmasından daha çok personeline verdiği ikramiyeler ses getirdi. Kocaeli Gebze'de bulunan fabrikadaki çalışanlara çok ciddi bir ikramiye jesti yapıldı. Honda'nın fabrikasında 10 yıldan daha az süreli çalışanlara 40 maaş, 10 yıldan fazla çalışanlara ise 48 maaş ikramiye ödemesi yapıldı. Honda'nın bu ikramiyeler kapsamında toplamda 1 Milyar TL ödeme yaptığı bildirildi. Ayrıca Honda tüm personellere birer adet de cumhuriyet altını hediye etti. 

Honda'nın Kocaeli Gebze'de kapatılan fabrikası ise HABAŞ'a devredildi. Japon devinden fabrikayı HABAŞ'ın devraldığı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Bu devir teslimin de Eylül 2021'den sonra gerçekleştirildi. Honda ise faaliyetlerine İstanbul'da bulunban Genel Müdürlük'te devam edecek. Honda Türkiye AŞ, Türkiye'de pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonları yürütecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@