Türkiye Gayrimenkulde Eski Günlere Dönecek, Konut Stoku Eriyecek!

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin gündeme dair önemli açıklamalarda. Türkiye'de toplam konut stoku rakamları hakkında da açıklama yapan Yetgin stokların hızla tükendiğini söyledi.

EMLAK HABERLERİ 09.07.2019 - 15:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin gündeme dair önemli açıklamalarda. Türkiye'de toplam konut stoku rakamları hakkında da açıklama yapan Yetgin stokların hızla tükendiğini söyledi.

GYODER 20. kuruluş yıldönümü için düzenlen basın toplantısı ile sektörün bugünü, dünü ve geleceğini masaya yatırdı.Basın toplantısına GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin ve başkan yardımcıları Ersun Bayraktaroğlu, Neşecan Çekici, Prof. Dr. Gürsel Öngören ile genel sekreter Murat Berberoğlu da katıldı. Konut Satışlarını Arttırmak İçin Mutlaka Yeni Finansal Enstüramanlar Oluşturulmalı Türkiye'de konut satışlarını arttırmak için sadece konut üretiminin artık yeterli olmadığını belirten Yetgin bu amaçla mutlaka farklı finansal araçların geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Yetgin açıklamasında "Sermaye piyasasında sektör için yeni bir finansal kaynak olarak gayrimenkul sertifikası, gayrimenkul yatırım fonları ve GYO'lar daha etkin bir şekilde değerlendirmeli, sektörün ihtiyaç duyduğu yabancı fonların Türkiye'ye gelmesinin yolunu açmalıyız.Aynı zamanda İpotekli Finansman Merkezi ve konut kredilerinin seküritize edilmesi gerekli. Yalnızca konut üretip satmakla gayrimenkul sektörünü büyütmemiz mümkün değil. Gayrimenkul finansmanında çeşitlendirmeyi bir an önce hayata geçirmeliyiz" dedi. İnşaat Sektörü Yeniden Ayağa Kalkacak! Türkiye'nin konut satışlarında eski günlerine döneceğini belirten Yetgin "Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de yıllık yaklaşık 1 milyon 400 bin konut el değiştiriyordu. Her ne kadar yeni alınan ruhsat sayısında ve satılan konut adedinde gerileme yaşansa da gayrimenkul ihtiyacı, nüfus artış oranıyla yükseliyor. Halihazırda ilk 5 aydaki ortalamayla yıl sonu satış adedinin bir milyonu bulmasını bekliyoruz.Yıllık yaklaşık 900 bin adet konut satışına ulaşılmasıyla, bitmiş konut stoku bir yılda, inşa halindeki konut stoku da 2 yılda eriyecektir. Halihazırda mevcut stoklar zor da olsa nakde dönüyor. Bu tempoda frene basarsak teorik olarak bir sıkışıklık yaşanması mümkün. Ancak piyasanın zamanla hareketleneceğini düşünüyorum" dedi. 1 Yıl İçerisinde Konut Stoku, 2 Yıl İçerisinde İnşa Halindeki Konut Stoku Tükenecek Uzun süredir gündemde olan konut stoku hakkında da açıklama yapan Yetgin "Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de yıllık yaklaşık 1 milyon 400 bin konut el değiştiriyordu. Her ne kadar yeni alınan ruhsat sayısında ve satılan konut adedinde gerileme yaşansa da gayrimenkul ihtiyacı, nüfus artış oranıyla yükseliyor.Halihazırda ilk 5 aydaki ortalamayla yıl sonu satış adedinin bir milyonu bulmasını bekliyoruz. Yıllık yaklaşık 900 bin adet konut satışına ulaşılmasıyla, bitmiş konut stoku bir yılda, inşa halindeki konut stoku da 2 yılda eriyecektir. Halihazırda mevcut stoklar zor da olsa nakde dönüyor. Bu tempoda frene basarsak teorik olarak bir sıkışıklık yaşanması mümkün. Ancak piyasanın zamanla hareketleneceğini düşünüyorum" dedi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@