Türkiye Gökdelen Sayısında Avrupa Birincisi Oldu! Avrupa'nın En Yüksek Binası da Ülkemizde!

Yüksek Binalar ve Kentsel Habitat Konseyi Şubat 2022 verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye, gökdelen sayısında Avrupa lideri oldu!

Emlak Haberleri 28.02.2022 - 10:58 28.02.2022 - 10:58 Büşra Uluşen

Türkiye'deki çarpık kentleşme sorunu, görüntü açısından şehrin siluetini olumsuz etkilese de bu görüntünün ardından bambaşka bir liderlik ortaya çıktı. 

Hem hükümet hem de vatandalar yüksel bloklar yapılmasına karşı çıkıyordu. Ancak verilere bakıldığında Türkiye'nin gökdelen sayısı olarak Avrupa ülkeleri içerisinde birinci olduğu gözler önüne serildi. 

TÜRKİYE AVRUPA BİRİNCİSİ OLDU!

Avrupa'da 150 metreden yüksek binalar listelendiğinde en fazla gökdelen sayısına sahip ülke Türkiye oldu. İstanbul'da 48 adet gökdelen bulunurken çarpık kentleşmenin arasından gökdelen yıldızı olmayı başardık. 

Yüksek Binalar ve Kentsel Habitat Konseyi'nin (CTBUH) Şubat 2022 verilerine bakıldığında Türkiye listede birinci sırayı çekti. Türkiye'de 67 gökdelen bulunurken onu 51 gökdelen ile Rusya takip ediyor. İngiltere 33 adet ile üçüncü sırada, Almanya 20 ile dördüncü, İspanya 13 ile beşinci, Polonya 12 ile altıncı olurken İtalya, Avusturya, İsviçre ve İsveç listenin sonunda yer alıyor. 

türkiye-gökdelen

DÜNYADA 14. SIRADAYIZ

Dünya geneli verilerine bakıldığında ise Çin 2 bin 708 gökdelen ile listenin en başında yer alıyor. İkinci sırada ABD olurken onu Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Japonya, Malezya, Avustralya, Endonezya, Tayland, Kanada, Filipinler, Hindistan, Singapur, Türkiye, Panama ve Brezilya takip ediyor. 

CTBUH verilerine göre Avrupa'da en fazla gökdelenin bulunduğu şehir İstanbul oldu. Ankara ve İzmir'in e yer aldığı listede Ankara 11 gökdelen ile altıncı sırada. 

Öte yandan İstanbul'daki Merkez Bankası binası 352 metre ile en yüksek gökdelen oldu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@