Türkiye IMF Den Borç Alacak Mı, IMF İle Anlaşma Olursa Dolar Ne Olur?

Uzun süredir kamuoyunda dillendirilen "Türkiye İMF ile anlaştı" iddiaları üzerine Bakan Berat Albayrak açıklama yaptı. Peki, İMF ile anlaşma olursa dolar ne olur?

EKONOMİ 01.02.2019 - 15:17 15.07.2021 - 00:17 SERHATMEDYA

Uzun süredir kamuoyunda dillendirilen "Türkiye İMF ile anlaştı" iddiaları üzerine Bakan Berat Albayrak açıklama yaptı. Peki, İMF ile anlaşma olursa dolar ne olur?

Türkiye İMF den borç alacak söylentileri gündemi meşgul etmeye devam ederken seçimden sonra İMF den borç alanacağı iddiaları bugün Berat Albayrak tarafından yalanlandı. Türkiye İMF'den Borç Alacak Mı?Uluslararası Para Fonu İMF ile Türkiye arasında yeni bir borç pazarlığı yapıldığı iddiaları gündeme adeta bomba gibi düşmüştü. Konu hakkında en yetkili isimlerden biri olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklama yaparak kesin bir dille iddiaları yalanladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak IMF Açıklaması "Türkiye ekonomisi ile ilgili "kriz" beklentisi boşa çıkanların içine düştükleri hali, umutsuzlukla sarıldıkları yalan ve iftiraların ulaştığı boyutu şaşkınlık ve üzüntü ile izliyoruz. Tüm borçluluk oranları, borç çevirme oranları ve mali disiplin performansı ortaya konularak, Türkiye'nin; ne kredi açısından, ne de teknik destek açısından IMF ile yolunun dahi kesişmesinin söz konusu olamayacağı defalarca ortaya konulmuştur.Bu performansa rağmen, IMF konusunun gündeme getirilmesinin hiçbir tutarlılığının olmadığı, amacı belli bir algı operasyonu olduğu çok açıktır. Türkiye hükümeti makamlarının açıklamalarını besledikleri kin ve nefret sebebiyle dikkate almayanların, iddialarının doğrudan IMF tarafından yalanlanmasına rağmen aynı tiyatroyu oynamaya devam etmelerinin tek bir nedeni vardır. Türkiye hükümetine zarar vermek için, Türk ekonomisine, Türk milletine zarar vermeyi göze almış bir akıl tutulması yaşanmasıdır.Bu hastalıklı ruh hali tehlikeli bir boyuta ulaşmıştır. Türkiye ekonomisi güçlüdür. Türkiye ekonomisi hiçbir dış yardım ya da desteğe ihtiyaç duymadan yaşadığı spekülatif süreci atlatmıştır ve girdiği dengelenme sürecini başarı ile sürdürmektedir. Alınan tedbirler ve ortaya konulan stratejiler ile ekonomideki güçlenme devam edecektir."Türkiye IMF'den Borç Alırsa Dolar Ne Olur?Dolar kurunda son dönemde düşüş yaşanmaya devam ederken IMF'den borç alınması ekonomik verilerde bozulma olarak algılanacağı için ne yazık ki dolar kurunda hızlı bir yükselişe neden olacaktrı. Ancak iddiaların bizzat Bakan Albayrak tarafından sert ifadelerle kesin olarak yalanlanması şimdilik böyle bir plan olmadığını ortaya koydu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@