Türkiye IMF'den Borç Mu Aldı? Ünlü Ekonomist Milyar Dolarlık Parayı Açıkladı

Türkiye'ye gönderilen 6.4 milyar doların borç olduğuna dair bazı iddialar basında yer almıştı. Ekonomist Mahfi Eğilmez paranın ne amaçla verildiğini ve borç olup olmadığını açıkladı.

Türkiye IMF'den Borç Mu Aldı? Ünlü Ekonomist Milyar Dolarlık Parayı Açıkladı

IMF tarafından ilan edilen pandemi destek ödemeleri üye ülkelere dağıtıldı. ABD, Japonya, Çin gibi ülkelerin aslan payını aldığı pandemi yardımlarında Türkiye'de de yüzde 1 pay oranı kapsamıdna 6.4 milyar dolar giriş oldu. Türkiye'nin hesabına yatan bu para için ise bazı iddialar basında yer aldı.

EKONOMİST MAHFİ EĞİLMEZ 6.4 MİLYAR DOLARI AÇIKLADI

Haftanın son işlem günü yayımladığı yazısında Eğilmez, Türkiye'ye IMF tarafından gönderilen 6.4 milyar doların ne anlama geldiğini açıkladı. Kamuoyunda tartışılan paraya ilişkin en resmi açıklama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelmişti. Geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası rezervlerinin 109 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve önümüzdeki günlerde bazı işlemler için sürecin tamamlanmasıyla 115 milyar dolara çıkacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan o konuşmasında IMF adını kullanmamış olsa da 6.4 milyar dolarlık getiriyi işaret etmişti. Bazı ekonomistler ise bu paranın borç olduğunu iddia etmişlerdi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez “IMF'nin SDR Tahsisleri ve Türkiye'nin Durumu” başlıklı yazısında verilen desteğin nakit para olarak kullanılamayacağını sadece değiş tokuş için kullanılabileceğini ifade etti. Eğilmez sosyal medya hesabından yapmış paylaşımında ise "IMF'den gelen SDR bir rezerv imkânıdır. IMF üyesi her ülkeye kotası oranında veriliyor. Para olarak kullanılamaz ama değiş tokuşta kullanılır. SDR, hükümetlerin isteğine bağlı olarak verilmiyor. ABD'ye de veriliyor, Japonya'ya da Almanya'ya da. Almamak gibi bir durum yok." açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin bu parayı nasıl kullanabileceğine dair de bir açıklamada bulunan Eğilmez Türkiye bu yeni SDR’leri kullanarak yeterli rezervi olan ülkelerin merkez bankalarından rezerv para kullanabilir. Böyle bir kullanım geçici süreyle yapılan faizli bir kullanım olur, dedi.

SONRAKİ HABER