Türkiye Mega Projeler İçin 3 Yılda 21.1 Milyar Lira Ödeyecek!

İstanbul İzmir otoyol projesi dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı. 256 liralık araç geçiş ücreti ve yüksek proje maliyeti mega projelerin maliyetlerini yeniden gündeme taşıdı. Detaylar haberimizde!

EMLAK HABERLERİ 05.08.2019 - 18:00 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

İstanbul İzmir otoyol projesi dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı. 256 liralık araç geçiş ücreti ve yüksek proje maliyeti mega projelerin maliyetlerini yeniden gündeme taşıdı. Detaylar haberimizde!

İstanbul İzmir arası ulaşımı 5 saatten sadece 3,5 saate düşüren İstanbul İzmir Otoyol projesi yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Özellikle de araç geçiş ücretinin 256 lira olarak açıklanması tepkilere neden olurken konu hakkında açıklama yapan CHP Milletvekili Özgür Özel "vatandaşa yalan söyleniyor" iddiasında bulundu. Her Mega Projenin Yükü Vatandaşın Sırtına YükleniyorYapılan mega projeleri eleştiren Özgür Özel "İstanbul-İzmir arasını kısaltacağı belirtilen İstanbul-İzmir Otoyolu'nu kullanan otomobillerin sadece gidiş için 256,3 TL ödeyeceği dikkate alındığında, bu otoyolun vatandaşlarımızın sırtına bindirdiği yük de ortadadır" dedi. Özel açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Biz zaten kendi cebimizden para vererek bunu yaptırmıyoruz. Biz buraya yıl, ay, gün koyuyoruz. Bu kadar gün, ay, yıl çalıştırmak suretiyle bu hastaneyi şu, şu, şu evsafta yapacaksın diyoruz.Buna yap-işlet-devret denir.” açıklamasında bulunmasını eleştirerek “Evet kendi cebinden vermiyor ama milletin cebinden alıp, müteahhitlere aktarıyor. Hem de bunu ‘hane halkına transfer’ adı altında yapıyorlar" dedi. Ulaştırma Projelerine 4 Milyar 530 Milyon Lira Ödendi Özgür Özel açıklamasında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hane halkına transferler kalemine 2020 yılı için 6 milyar 210 milyon, 2021 bütçesine ise 6 milyar 496 milyon konulduğunu iddia ederek yapılan ödemelerin ise 4 milyar 530 milyon lira olduğunu dile getirdi. Merkez Bankası ihtiyat akçesi tutarının da kamu müteahhitlerine aktarıldığını iddia eden Özel “2020 yılı için kira bedeli 7 milyar 750 milyon lira, hizmet alım bedeli 6 milyar 500 milyon lira olmak üzere 14 milyar 75 milyon lira, 2021 yılı için ise kira bedeli 9 milyar 290 milyon lira, hizmet alım bedeli 7 milyar 670 milyon lira olmak üzere 16 milyar 960 milyon lira ödenmesi öngörülüyor.Bu faturayı hasta olan olmayan tüm milletimiz ödeyecek. Kamu özel iş birliği projeleri için yapılacak ödemeler için bütçede ‘hane halkına transfer’ kalemi seçilmiştir. Bu başlı başına ayıplanacak bir tutumdur ancak AKP açısından şaşılacak bir durum değildir. Çünkü bu projelerin hiçbir aşamasında şeffaflık yoktur. İhalelerde şeffaflık yoktur. İhaleleri alan hep aynı firmalardır. İhale koşulları, ihalelerden sonra hem de birçok kez yandaş müteahhitler lehine değiştirilmiştir. Bu projeler için kullanılan kredilerin büyük bölümünde devletin kefil yapıldığı da unutulmamalıdır" diyerek hükümeti eleştirdi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@