Türkiye Petrol Aramaya Devam Ediyor! TPAO Petrol Arama Ruhsatı Alan Şirketler Resmi Gazete İle Yayımlandı

22 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır, Şırnak, Batman ,Siirt ve Mardin illerinde petrol arama çalışmaları için arama ruhsatı verildi.

Gündem 22.10.2019 - 08:06 15.07.2021 - 00:13 Serhat Karaman

22 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır, Şırnak, Batman ,Siirt ve Mardin illerinde petrol arama çalışmaları için arama ruhsatı verildi. Peki, Türkiye'de petrol var mı, petrol çıkarılan yerler neresi, petrol nerede bulunur, nasıl çıkarılır?

Yanı başımızda bulunan ülkelerin zengin doğalgaz ve petrol rezervleri bulunması rağmen Türkiye'de petrol bulunamaması gerçekten petrol mü yok, varda biz mi çıkaramıyoruz sorularını akıllara getiriyor. Türkiye'de Petrol Var Mı?Türkiye ile sınır komşusu olan ülkelerden adeta topraktan fışkıran petrolün sınırlarımızın içerisinde neden olmadı büyük tartışmalara konu oluyor. Konu hakkında görüşlerini bildiren uzmanlara göre aslında toplumda yaygın olan "dış güçler petrolü çıkarmamıza izin vermiyor" kanısının tam tersine ne yazık ki Türkiye'nin hareketli bir deprem hattı üzerinde olması petrol çıkarılmasını engelliyor. Fay hatları arasında kalan petrol yatakları hem sürekli olarak yer değiştiriyor hem de tek bir kuyuda toplu olarak bulunmuyor. Bu da petrolün çıkarılma maliyetini yükseltiyor ki açılan petrol kuyuları kısa sürede bu nedenle kapanıyor. Petrol çıkarma maliyeti son derece yüksek olduğu için bulunan petrol kuyusunun zengin olması gerekiyor. Ancak hareketli faylar nedeni ile Türkiye sınırları içerisinde bulunan petrol kaynakları genelde dağınık halde bulunuyor. Siirt, Batman, Diyarbakır, Şırnak ve Mardin İllerinde Petrol Kuyusu Açılacak! Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan ilanlarla 5 ilimizde petrol arama çalışmalarına başlanacağı duyuruldu. TPAO Petrol Arama Ruhsatı Verilen Şirketler Hangileri?Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@