Türkiye'de 3D Bezon Yazıcı Teknolojisi İle İnşa Edilen İlk Bina 15 Günde Tamamlanacak

Türkiye’nin ilk 3 boyutlu beton yazıcısı ile inşa edilen binası hızla yükseliyor. Kalıpsız betonarme bina inşaatı imkanı sunan 3D yazıcı ile bina inşaatı İSTON tarafınan Çamlıca'da yapılıyor.

Emlak Haberleri 25.10.2021 - 10:49 25.10.2021 - 10:49 Gülcan Özer

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketleri arasında yer alan İSTON Türkiye'nin ilk 3 boyutlu beton yazıcısı ile inşa edilecek olan binasına imza atmaya hazırlanıyor. Robot kodlarla inşa edilen bina tamamlandığında belediye hizmet binası olarak hizmet vermeye başlayacak. 

Paletli yürüyen aksam eklenen Türkiye’nin ilk 3 boyutlu beton yazıcısı böylelikle mobil hale getirilirken İSTON tarafından yazıcıda kullanılabilecek kıvama sahip olan beton hazırlama özelliğine sahip olan mobil beton santralı kuruluma da gerçekleştirdi. Hazırlanan özel santralden çıkan beton anında kuruyarak sertleşme özelliğine sahip olduğu için beton kalıbı hazırlanmasına ihtiyaç duyulmuyor. 

10 METREKARELİK BİNAYI 15 GÜNDE TAMAMLAYACAK! 

Üst üste eklenen betonlar sayesinde binalar hızla tamamlanırken aynı zamanda bu binalar için ısı ve ses yalıtımı yapılması ihtiyacıda ortadan kalkıyor. Konu hakkında açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Yapının sağlamlığı, beton kalitesi C50-C60 seviyesinde. Bu da çok değerli bir kıvam. Yani şu anda bildiğimiz yapıların hiçbirinde böyle bir kıvam yok. Bu robotik kol ve yazılım bizim imalatımız. Bu betona ayrıca yurtiçi ve yurtdışından talep gelecek. Dünyanın çevre dostu yapı arayışında da bu yeni bir teknolojik adım” diyerek projenin önemine değindi. 

Söz konusu bina Çamlıca Camii ile komşu konumda yer alırken toplam büyüklüğü 10 metrekare olacak binanın 15 günde tamamlanacağı belirtildi. Bina tamamlandığı anda bu teknoloji ile Türkiye'de üretilen ilk bina olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@