Türkiye'de 5 Milyon Konut Kentsel Dönüşüme Girmeden Kurtarılabilir!

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, Türkiye'de 5 milyon konutun sadece güçlendirme ile kurtarılabileceğini belirtti.

Türkiye'de 5 Milyon Konut Kentsel Dönüşüme Girmeden Kurtarılabilir!

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, Türkiye'de kentsel politikası hakkında değerlendirmelerde bulundu. 81 ilde son 8 yıl içerisinde 1,5 milyon konutun yıkılıp yeniden yapıldığını söyleyen Gürsel Öngören, 5 milyon konutun yalnızca güçlendirme ile yıkılmasına gerek kalmadan kurtarılabileceğini ifade etti.

1,5 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞÜMÜ TAMAMLANDI

2013 verilerine göre Türkiye'de 20 milyon konutun 3'te 1'inin depreme dayanıksız olduğunun tespitinin yapıldığını söyleyen Gürsel Öngören, “Tespit edilen bu konutların acil olarak ya yıkılması ya da güçlendirilmesi ile depreme dayanıklı hale getirilmeleri gerekiyordu. Bunun için de yasal düzenlemeler yapılarak çalışmalar başlatıldı.

Aradan geçen 8 yılda toplam 1,5 milyon konutun dönüşümü yapıldı. Şu anda ise acilen yıkılması gereken 5 bin konut bulunuyor. Bu konutların da yeniden yıkılıp yapılması gerekir.” dedi.

YILDA 300 BİN KONUT DÖNÜŞÜYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşüm konusunda son 5 yıl içerisinde oldukça aktif olduğunu söyleyen Gürsel Öngören, “Son 5 yıl içerisinde Çevre ve Şehircilik bakanlığı her yıl 300 bin konutun geri dönüşümünü yapıyor. 5 yıl içerisinde yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları sonucunda toplam 3 milyon konutun dönüşümü sağlanmış olacak. Geriye ise dönüşümü beklenen 4 milyon konut kalacak.

Türkiye'de bir deprem gerçeği bulunuyor.Buna iklim değişikliği ve pandemi de eklenince şehircilik anlamında farklı yaklaşımların etkin olması gerekiyor. Bundan dolayı da kentsel dönüşümde ülke olarak planlarımızı uzun vadeli yapmalıyız. Türkiye'de yenilenmeyi bekleyen 10 milyon konut daha bulunuyor.” şeklinde konuştu.

İSTANBUL'DA 400 BİN KONUT DÖNÜŞTÜ

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarına ayrı bir önem verilmesi gerektiğini söyleyen Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, “İstanbul'da toplamda 7 milyon konut var. Bu konutların 3'te 1'inin de dönüştürülmesi gerek. Şu ana kadar dönüştürülen konut sayısı 400 bin oldu. Kentsel dönüşümde artık hızlanmak zorundayız.

Marmara'da uzmanlarca öngörülen bir olası deprem var. Bu depremin ne zaman geleceğini bilmiyorum. Belki 1 yıl sonra belki de 20 yıl sonra olacak. Umarım ki inşallah o deprem olana kadar konutların dönüşümünü tamamen yapmış oluruz.” ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşümün bir maliyeti olduğunu söyleyen Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, “Kentsel dönüşüm belirli bir maliyeti gerektiriyor. Ancak imar barışı ile elde edilen gelirle rburaya aktarılabilir. Böylelikle 10 milyar dolarlık bir fon kurulabilir. Bu da 100 milyar dolarlık bir konut üretimine karşılık gelir. Temel olarak sorun çözülmüş olur.” dedi.

5 MİLYON KONUT YIKILMADAN DEPREME DAYANIKLI HALE GETİRİLEBİLİR

Konutların dönüşümün tek şartının binaları yıkmak olmadığını söyleyen Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, “Binaların yıkılıp yeniden yapılmasından ziyade yerinde güçlendirilmesine ağırlık verilebilir. Bu sayede hem daha kısa sürede, hem daha düşük maliyetle binaları güçlendirebiliriz. Bu şekilde 5 milyon konutu hiç yıkmadan depreme dayanıklı hale getirebiliriz.” ifadelerini kullandı.