Türkiye'de Bankacılık Sistemi Değişiyor: Ev Sahibi Kiracısını, Kız Babası Damadını Kredi Notu İle Belirleyecek!

Açık bankacılık sistemi geliyor! Yeni sistem ile ev sahipleri evlerine talip olan kiracılarının, babalar ise damat adaylarının kredi notu puanını sorgulayabilecek, kredibiliteye göre seçim başlayacak.

Emlak Haberleri 08.02.2022 - 07:04 08.02.2022 - 07:04 Gülcan Özer

Bankacılık sistemini kökten değiştirecek olan açık bankacılık sistemi için ilk adım atıldı. Yeni sistem hayata geçirildiği anda bankalarda hesabı olan tüketicilerin verileri üçüncü taraflarca paylaşılacak. Böylelikle evini kiraya vermeden önce ev sahipleri kredi notu sorgulama yaparak kiracı belirleyecek, yine damat adayları için kızın ailesi not sorgulaması yaparak kredibilitesini ölçebilecek. 

Yeni sistem beraberinde büyük tartışmaları da getirdi. Pek çok kişi uygulamanın gizlilik hakkı ihlali olabileceğini belirtirken, mevcut sistemde kişinin kredi notu sorgulaması için mutlaka cep telefonuna gelen SMS şifresinin girilmesi gerekiyor. Yani 3. kişiler kredi notu sorgulaması yaparken mutlaka not sorgulaması yapılan kişinin kendi telefonuna gelen SMS şifresini girmekle yükümlü tutuluyor. 

KREDİ NOTU NEDİR, KREDİBİLİTE NE ANLAMA GELİYOR?

Kredi notu hayatımıza ilk olarak bankaların kendi aralarında ortak olarak kurdukları Findeks sistemi ile girmişti. Devletin almış olduğu önlemler ile bankaların borçlu olan kişilere yaptırım gücü zayıflarken bankalar kredi alacaklarını güvence altına almak adına Findeks sistemini kurmuş, sistemde tüm bankaların ortak olduğu ana havuz oluşturulmuştu. 

Bu ortak havuzda banka hesabı olan kişinin düzenli fatura ödemeleri, maaşı, kredi kartı ödemesi, harcama bilgileri, kredili mevduat hesabı, kullanılan kredilerin geri ödeme düzenleri gibi farklı kriterler üzerinden not ortalaması yapılmaya başlanmıştı. Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin bankalara ödemelerini düzenli yapmaları, gecikmeye düşmemeleri gerekiyordu. Kişinin kredi notu yükseldikçe bankadan kredi çekmesi kolaylaşıyor, kredi limiti artıyor ve kredi faiz oranı düşüyordu. 

bankacılık-sistemi-manşet-resmi

GÜVEN PUANI, TAKSİTLE ALIŞVERİŞ, KİRA RAPORU! YENİ SİSTEM HAYATIMIZDA NELERİ DEĞİŞTİRECEK?

Yeni sistem hakkında açıklama yapan İnteraktif Kredi Kurucusu ve CEO'su Mustafa Gümüş söz konusu sistemin İngiltere'de kullanıldığını belirterek “Açık Bankacılık uygulamalarının iki üç yıl içerisinde tamamen hayatımıza girmesini bekliyoruz. Bankacılık hizmetleri daha asimetrik hâle geliyor. Bu yeni sistemle bireylerin kredi ve kredi kartı ödemesi, vergi, kira ve fatura ödemeleri üzerinden gelir tahmini yapılabilecek" dedi. 

Yeni sistem ile kişiye 0 ila 1000 arasında güven puanı verilecek. Güven puanı yüksek olan kişiler peşin fiyatına 12 aya kadar taksitle alışveriş yapabilecek. Mart ayı itibari ile sistemden kira raporu verilecek. Kira raporunda yüksek puanı olan kişiler daha düşük depozito ödeyecek, daha ucuz fiyatla ev kiralayabilecek. Ev sahibi kiracısının, kız babası damat adayını kredibilitesini sorgulayabilecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@