Türkiye'de Bir İlk, Açıklama Yapıldı! Aşı Olmayanları İşten Çıkarma Kararı!

Türkiye'de koronavirüs aşısı tartışmaları yaşanırken ilk defa bir holding aşı olmayan çalışanları işten çıkaracaklarını açıkladı.

Türkiye'de Bir İlk, Açıklama Yapıldı! Aşı Olmayanları İşten Çıkarma Kararı!

Türkiye'de koronavirüs salgınının yayılmasının önlenmesi için yoğun bir şekilde aşılanma çalışmalarına devam ediliyor. Özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın liderliğinde yoğun bir çalışma sürdürülüyor. Şu anda hiç koronavirüs aşısı olmayan yaklaşık 25 milyon vatandaş bulunurken salgın da yeniden etkisini arttırmaya başladı.

İLK DEFA BİR HOLDİNG ÇALIŞANLARINA AŞI ZORUNLULUĞU GETİRDİ

Kortonavirüs aşısı olmayanlara çeşitli yaptırımların uygulanması tartışmaları yaşanırken bugün bu konuda Türkiye'ye örnek olabilecek bir gelişme meydana geldi. İlk defa bir holding tarafından çalışanlarına koronavirüs aşısı zorunluluğu getirildi. Aşı olmayan çalışanların ise işten çıkarılacakları açıklandı.

AŞI OLMAYANLAR İŞTEN ÇIKARILACAK

Saran Holding tarafından bugün Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla çalışanlara Sadettin S. Saran imzalı bir mektup gönderildi. Bu mektupta 15 Eylül tarihine işaret edilerek bu tarihe kadar tüm çalışanların koronavirüs aşılarını olmaları gerektiği ve aşı koşullarını yerine getirmeyenlerin de işten çıkarılacakları bildirildi.

Çalışanlara gönderilen mektupta, “15 Eylül 2021 tarihi itibariyle grubumuz bünyesindeki tüm çalışanların koronavirüs aşısı olma koşullarını eksiksiz bir şekilde sağlamalqarını beklemekteyiz. Bu çağrımıza hassasiyet göstererek gerekeni yapacak olan tüm çalışanlarımıza içten teşekkür ederiz.

Belirtilen 15 Eylül 2021 tarihine kadar aşılanma koşullarını yerine getirmeyen ve aşı yaptırmamakta ısrar eden çalışma arkadaşlarımız ile birlikteliğimizi sona erdirmek ve yollarımızı ayırmak zorunda kalacağımızı çok üzülerek bildirmek isteriz.” ifadelerine yer verildi.

DÜNYADA BENZER UYGULAMALAR YAPILIYOR

Koronavirüs aşısı olmayan çalışanların işten çıkarılmalarına dair dünyada çeşitli örnekler bulunuyor. Bir süre önce ABD'de çok sayıda teknoloji devi şirket çalışanlarına aşı zorunluluğu getirmişti. Bunun yanında ABD'de CNN International çalışanı olan 3 kişi aşı olmadıkları gerekçesiyle işten çıkarılmışlardı.

Google şirketi bünyesinde tüm ofis çalışanlarına aşı zorunluluğu uygulandı. Aşı olmamakta ısrar eden Google çalışanları da işten çıkarıldı. Ayrıca Facebook ve Netflix gibi dev şirketler de çalışanlarına koronavirüs aşısı olma zorunluluğu getirdiklerini açıklamıştılar.

DİĞER ŞİRKETLER TAKİP EDECEK

Türkiye'de ise ilk defa bir honding çalışanlarına aşı zorunluluğunu uygulamaya soktu. Saran Halding'in çeşitli şirketlerinde çalışanlar 15 Eylül'e kadar aşılarını yaptırmak zorundalar. Aksi durumda işten çıkartılacaklar. Bu işten çıkartılma süreci ilerleyen günlerde ayrı bir tartışma konusu olacak. Ancak Saran Holding'in bu kararının ardından çok sayıda şirketin aşı zorunluluğu kararlarını açıklamaları bekleniyor.

SONRAKİ HABER