Türkiye'de Bir İlkti! Foça Tatil Köyünü Bahreynliler Aldı

Türkiye tarihinde bir ilk olarak adını yazdıran ve ülkemizin ilk modern tatil köyü olan Foça Tatil Köyü bir süredir satış haberleri ile gündeme geliyordu. Bir dönem Acun Ilıcalı tarafından satın alınacağı ve Survivor Türkiye çekimleri için kullanılacağı da iddia edilen tatil köyü ihale ile Bahreynlilere satıldı!

EMLAK HABERLERİ 25.06.2021 - 10:05 25.06.2021 - 10:05

1967 senesinde kurulan ve Türkiye'nin ilk modern tatil köyü olarak bilinen Foça Tatil Köyü ihale yöntemi ile satışa çıkarıldı. Daha önce de 3 kere ihaleye çıkarılan tatil köyü satılamamıştı. Süreçte son ihale ile beklenen satış haberi gelmiş oldu. 

İlk olarak 2006 senesinde sonrasında ise 2018 senesine Özelliştirme İdaresi tarafından satışa çıkarılan dev tatil köyü için tahsis işlemi yapılmamıştı. 2010 senesinde açılan son ihalede ise teklif veren kimse çıkmadığı için yine ihale sonuçlandırılamadı. 

FOÇA TATİL KÖYÜNÜ KİM, KAÇ LİRAYA ALDI?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından açılan son ihale ise 29 Nisan 2021 tarihinde düzenlendi. Foça tatil köyünün 49 yıllığına işletme hakkının verildiği son ihalede 10 teklif alındı. Verilen tekliflerden en yükseğini Bahreyn merkezli olarak hizmet veren BKG Ortak Girişim şirketi kazandı. 

Bahreynli şirket tarafından verilen 131 milyon liralık teklif Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanırken bu sayede Türkiye'nin en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Foça'da bulunan dev turizm tesisi 49 yıllığına kiralanmış oldu. Foçalıların atıl durumda kalması nedeni ile büyük gelir kaybına uğradıkları tatil köyü yapılan tadilatların ardından yeniden turizm sektörünün hizmetine girmiş olacak. 

Bir dönem Acun Ilıcalı'nın tatil köyünü gezerken çekilen resimleri heyecan yaratmış, yarım ada konumunda olan tatil köyünün Acun Ilıcalı tarafından satın alınarak Survivor çekimleri için kullanılacağı, hatta Ilıcalı'nın oyunlara turlar düzenleyerek bu şekilde de gelir kazanmayı amaçladığı iddia edilmişti. Tatil köyü ilk olarak Fransızlar tarafından kurulmuş bu nedenle çevrede Fransız tatil köyü olarak anılıyordu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@