Türkiye'de Emlak Balonu Patladı, Konut Sektörü Çöktü!

İnşaat sektörü zorlu günler geçirmeye devam ediyor. Peki, inşaat sektöründe kriz var mı, konut sektörü çöktü mü, satışlar neden düştü?

Emlak Haberleri 13.04.2019 - 16:35 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

İnşaat sektörü zorlu günler geçirmeye devam ediyor. Peki, inşaat sektöründe kriz var mı, konut sektörü çöktü mü, satışlar neden düştü?

İnşaat sektörü oldukça sıkıntılı günler yaşamaya devam ederken sektörün içerisinde olduğu duruma dair farklı değerlendirmeler de gelmeye devam ediyor. Bazı ekonomistler yaşanan faiz yükselişi nedeni ile inşaat sektörünün krize doğru sürüklendiğini iddia ederken bazı ekonomistler ise yaşanan çöküşün plansız konut üretiminden kaynaklandığını savunuyor. Ancak ortak görüş kesinlikle ortada bir krizin olduğu yönünde! İnşaat Sektörü Neden Krize Girdi?Konu hakkında bir yazı hazırlayan YeniÇağ yazarlarından Remzi Özdemir krizin tamamen rant kavgasından kaynaklandığını iddia etti. Özden hazırlamış olduğu makalesinde "Kabul edin ya da etmeyin artık bu ülkede rant ekonomisi imkânsız hale geldi. Çünkü sistem çöktü.Üretmeden tüketmek, bağları bahçeleri, en değerli meraları imara açma, büyükşehirlerdeki yeşil alanlara AVM'ler lüks konutlar yapma dönemi bitti" diyerek yaşanan gelişmeleri eleştirdi. Konut Amortisman Süreleri Uzadı, Konuta Yatırım Cazibesini Yitirdi! Özden "Konut satışları her ay düşüyor. Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Duman, gayrimenkul sektörü ile ilgili düzenli çalışmalar yapan bir uzman. Ahmet Büyükduman'ın yaptığı çalışmalar sektörün nasıl bir krizle karşı karşıya olduğunu gözler önüne seriyor. İstanbul'da son üç yılda konut birim fiyatları dolar bazında yarı yarıya azaldı.2016 2. çeyrekte zirveye ulaşan USD bazlı konut fiyat endeksi 3 yıllık sürede yüzde 48 değer kaybetti. Yine Ahmet Büyükduman'ın yaptığı araştırmaya göre, İstanbul'da 2019 1. çeyrek itibariyle konutların kira çapanı 282 ay oldu" diyerek konuta yatırım yapmanın cazibesini yitirdiğini dile getirdi. Konut amortisman süreleri uzadı. Konut Balonu Patladı! Konut sektöründe yaşanan krizi de değerlendiren Özden ülkemizde oluşan konut balonunun patladığını söyleyerek "Bu sorunun tek bir yanıtı var o da balon. İstanbul'da gayrimenkul fiyatları bir dönem Londra ile New York ile kıyaslanıyordu. Bu çok mantıksız bir hesaptı zaten.Senin ülke olarak ekonomin ne bir Amerika ne de İngiltere.Türkiye bir baharı yaşadı. Kış ortasında yalancı baharı. Şimdi karakış olduğunu anladı ve tir tir titriyor.Aslında zatürre olduk farkında değiliz halen. Farkında olan kendi çapında tedbirini aldı. Almayanlar ise halen siyasetçilerin "Amerika ve Almanya bizi kıskanıyor" yalanlarına inananlar. Onların durumu daha da kötü" diyerek çok sert eleştirilerde bulundu. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@